Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Ziyaretçiler ceza infaz kurumlarına HES koduyla giriş yapacak

Adalet Bakanlığı, korona virüsle uğraş kapsamında ceza infaz kurumlarında HES kodu uygulaması başlattı.

Adalet Bakanlığı, yeni tip korona virüsle (Kovid-19) gayret kapsamında ceza infaz kurumlarında yeni tedbirler alıyor. Bahisle ilgili cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen yazıda, salgınla gayret kapsamında ceza infaz kurumlarında yeni tedbirlerin alınmasına gereksinim duyulduğu belirtilerek, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Konseyinin tavsiyeleri doğrultusunda HES kodu uygulamasına geçildiğine dikkat çekildi. Buna nazaran cezaevlerine gelen ziyaretçilerden “Hayat Konuta Sığar (HES)” kodu istenecek. HES bilgileri çerçevesinde risk taşıdığı belirlenen şahıslar ceza infaz kurumlarına alınmayacak. HES kodu beyan edemeyen ziyaretçilere ise kurum işçisi yardımcı olacak. Kod, cep telefonlarına indirilen HES uygulamasından ya da SMS’le alınabiliyor.

Cezaevlerinde Covid-19 önlemleri titizlikle uygulanıyor

Adalet Bakanlığının tutuklu ve mahkumların sıhhatini korumak için ceza infaz kurumlarında aldığı Covid-19 önlemleri de titizlikle uygulanıyor. Bu kapsamda ceza infaz kurumlarının girişleri, ortak alanlar ve işçi servis araçları nizamlı olarak dezenfekte ediliyor. Ring araçları içerisinde toplumsal ara kurallarına uyulmasına itina gösteriliyor. Ayrıyeten ceza infaz kurumlarına birinci defa alınan tutuklu ve mahkumlar PCR testi yapıldıktan sonra 14 gün izolasyona tabi tutuluyor. Tutuklu ve mahkumlar 14 günlük izolasyon mühletinden sonra da testleri negatif çıkarsa koğuşlarına geçebiliyor. Tutuklu ve mahkumlara muhtaçlıkları kadar paklık ve hijyen materyalleri ile maske ve eldiven fiyatsız olarak veriliyor.

Ceza infaz kurumu işçisi için de önlemler titizlikle uygulanıyor. Işçi vazife sırasında maske takıyor. Ayrıyeten ceza infaz kurumundaki vazifesine başlamadan 48 saat evvel PCR testine tabi tutuluyor. Sonuçlar negatif çıktıktan sonra ceza infaz kurumundaki vazifesine başlıyor.