Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Yeni koronavirüs tedbiri! Zonguldak’ta ‘HES kodu’ zorunluluğu

Koronavirüs olgu sayısı bir takım şehirlerde artmaya devam ederken Zonguldak Valiliği aldığı önemli kararları duyurdu. Bu kapsamda kentte ulus kurum ve kuruluşları ile özel işletmelere girişlerde HES kodu sorulacak öte taraftan 65 yaş ve üzerindekiler belirli saatlerde toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanamayacak.

Abone ol

Zonguldak Valiliği, koronavirüs salgını sebebiyle ulus kurum ve kuruluşları ile özel işletmelere girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, koronavirüs salgınına aleyhinde yeni tedbirler alındı. Komite, halk kurum ve kuruluşları, banka, PTT, noter, alışveriş merkezi ile elektrik, su ve doğal gaz abonelik ve tahsilat işlemlerine yönelik hizmet bahşedilen kuruluşlara ait binalara girişlerde HES kodu sorgulaması yapılmasına karar verdi.

Kentte faaliyet gösteren bütün özel hastane ve halk hastanelerinde ise 65 yaş ve üzerindekilerin, ziyaretçi ve refakatçi olarak kabul edilmemesine ve bu kişilerin alışveriş merkezi, market, mahalle pazarı, pazar yeri gibi toplu alışveriş mekanlarını 16.30-18.30 saatlerinde zorunlu olmadıkça kullanmamalarına karar verildi.

Hem 65 yaş ve üzerindekilerin 07.30-09.30 saatleri ile 16.30-18.30 saatlerinde toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmamaları kararlaştırıldı.

Çalışan personel sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve işletmelere girişlerde de HES kodu sorgulaması yapılmasına karar verildi. Alınan kararlara uymayan kişilere ise ‘Kabahatler Kanunu’nca 392 lira, iş yerlerine, işletmelere ve kurumlara ise 3 bin 180 lira, maske takma kuralına tutarsız hareket edenlere de 900 lira para cezası uygulanacağı kaydedildi.