Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Yaşlılık maaşı ekim ayı ödemesi hangi gün yatıyor?

Yaşlılık aylığına zam mı geldi, ihtiyarlık aylığı ne değin oldu araştırması merak konusu oldu. SGK’nın yeni düzenlenmeye ilişkin yayınladığı genelgeye kadar malullük, ihtiyarlık ve ölüm aylıkları dosya bazında 1500 TL’nin altında olmayacak. Mart, Haziran, Eylül, Aralık aylarında ödenen 65 yaş yaşlılık aylığı şu lahza 672 lira.

Abone ol

Yaşlılık aylığına zam mı geldi, kaç para oldu araştırması başladı.  Yılda iki defa zamlanan yaşlılık aylığı Mart, Haziran, Eylül, Aralık edinmek üzere üçer aylık dönemler halinde ödenen ihtiyarlık aylığı  yani 65 yaş maaşının 1500 lira olması gündemde. SGK’nın yeni düzenlenmeye ilişkin yayınladığı genelgeye tarafından malullük, yaşlılık ve vefat aylıkları dosya bazında 1500 TL’nin aşağıda olmayacak

Buna kadar malullük, ihtiyarlık ve vefat aylıklarının dosya bazında bin 500 TL’nin altında olmayacak, ama kardeşler gibi hisseli olunan durumlarda hisse payı dikkate alınacak.

Hisse alınacak

SGK’nın yayımladığı genelgede, en düşük emekli maaşını bin 500 liraya çıkaran düzenlemenin, 2020 Nisan deme döneminden itibaren uygulamaya alındığı hatırlatıldı. Ayrıca bu kanun, ayrıca bu kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine kadar bağlanmış ve bağlanacak malullük, ihtiyarlık ve ölüm aylıklarının ilave ödeme dahil dosya bazında bin 500 TL’nin aşağıda olmayacağı belirtilen genelgeye kadar, sigortalıları ilgilendiren öteki düzenlemeler şöyle:

Pat Diye pozitif dosyadan aylık alanlara her bir dosya için öbür değerlendirme yapılacak.

Daha Aşağı sınır aylığı tutarı, yargı sahipleri (kardeş vb.) için mevcut hisse oranları alınarak tespit edilecek.

Evlenme ödeneği, saptama edilen ilaveli tutar üzerinden hesaplanacak.

Birden pozitif dosyadan gelir/aylık alınması halinde, ilaveli tutar üzerinden tam/yarım ödenmesine karar verilecek.

Aylık hesabına, aylıklara ilave olarak ödenen ek ödeme, engelli çocuk fark aylıkları, makam ile ödev/temsilcilik tazminat tutarları gibi her ay itibariyle aylıklarla birlikte yapılan ödemeler dahil edilecek.

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi hükümlerine tarafından aylık alanlar, kesintisiz iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile SGK’dan özel kanunlar zarfında aylık alanlara yapılan kazanç ve aylık ödemeleri bu madde kapsamda yükseltilmeyecek.

Kanun zarfında hesaplanan aylıklar, madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki ayrım Define’den tahsil edilecek.

65 yaş aylığı başvurusu: Yaşlılık maaşından muamele etmek için adresin ast bulunduğu Kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na uygulamak gerekiyor. Müracaatta, nüfus tescil örneği, aylık talebi vasi kadar yapılacaksa duruşma göre verilmiş koruyuculuk kararı olması gereklidir. Kaymakamlıkta doldurulan ‘Yaşlılık Aylığı Kullanım’ mülk müdürlüklerine ya da defterdarlıklara verilecektir.

Ihtiyarlık aylığı şartları:

– Hiçbir sosyal güvencesi olmayan (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur),

– 65 yaşını doldurmuş
– Aylık geliri muhtaçlık sınırının aşağıda olan
– SGK’ya prim ödemeyenler Kaymakamlığa başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca nafaka alan, en düşük ücretin 1/3’ünden (üçte birinden) artı olan kişiler ihtiyarlık aylığı alamaz.

65 yaş aylığı nereden alınır: Emeklilik aylığına adalet kazanıldıktan sonra birincil ücret ikametgahın olduğu ilçedeki bir Ziraat Bankası’na yatırılır. Sonraki ödemeler PTT üzerinden yapılır.