Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Yargıtay, el hareketi yapıp “Nah alırsın” demeyi suç saydı

Yargıtay 19. Canice Dairesi, kapatılan 1’inci Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesinin verdiği kararı bozdu. Geçtiğimiz yıllarda askeriyede yaşanan bir olayda yapılan o hareketin dava konusu olduğu dosyayı inceleyen kapatılan 1’inci Ordu Komutanlığı astın üstüne yaptığı o hareketi suç saymadı.

YARGITAY KARARI BOZDU

Bunun üzerine dava temyiz edilmek üzere Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 19. Cinayet Dairesi göre incelenen dosyadaki, sanığın sağ elinin dikkat çekici parmağı ile orta parmağının arasına baş parmağını sokup elini yumruk haline getirip, kolunu ileriye içten uzatarak “Nah alırsın” ifadesini kullanmasını kabahat sayarak kararı bozdu.

Yargıtay 19. Ceza Dairesi’nin kararında şu ifadelere yer verildi:

“Sanığın, suç tarihi itibariyle kendisinden kıdemli olan katılana yönelik olarak, sağ elinin muhabere parmağı ile orta parmağının arasına baş parmağını sokup elini yumruk haline getirip, kolunu ileriye içten uzatarak ‘Nah alırsın’ dediği, sözlerinin ve el hareketinin Türk toplum kültürüne kadar hakaret niteliği taşıdığı; benzer gün, katılanın, yazılı savunmasını istemesi üstüne, koridorda katılanla karşılaşan sanığın, katılana yönelik olarak ‘millete baskı ile açıklama imzalatmak yok, adam ol adam’ dediği, sanığın anılan sözleri ve hareketi ile amiri olan katılanın onur, asalet ve saygınlığını rencide etmek suretiyle amire hakaret suçunu işlediği gözetilmeden mahkumiyet yerine suç işleme kastı bulunmadığı gerekçesiyle beraatine karar verilmesi, Kanuna aykırı ve Askeri Savcı ile katılanın temyiz nedenleri ile bu itibarla yerinde görüldüğünden tebliğnameye uygun bir şekilde, hükmün 5320 sayılı kanunun 8/1. maddesi uyarınca uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’un 321. maddesi uyarınca bozulmasına, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülmesine ve sonuca ulaşmak üzere dosyanın mahkemesine gönderilmesine 10.06.2020 tarihi ile oy birliği ile karar verildi.”

Yargıtay, el hareketi yapıp Nah alırsın demeyi suç saydı
Yargıtay, el hareketi yapıp Nah alırsın demeyi suç saydı
Yargıtay, el hareketi yapıp Nah alırsın demeyi suç saydı