Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Vatandaşlar tedirgin! Balon balığını sokak aralarında ‘mezgit’ diye satıyorlar iddiası

Balıkçıların ağlarını dahi parçalayan Kızıldeniz kökenli istilacı cins balon balığının Antalya’da tezgahlarda satışa sunulduğu iddiası vatandaşı huzursuz etti. Balıkçıların balon balığının tezgahlarda satışının yasak olduğunu söyledi.

Abone ol

Balon balığının bazı mahalle pazarlarındaki balık tezgahlarında zehirli iç organlarının temizlenerek satışa sunulduğu iddiası, vatandaşları huzursuz etti. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balığın tehlikelerine dikkati çekti.

Balığın iç organlarının ve etinin barındırdığı ‘tetrodotoksin’ adlı zehirden nedeniyle yenmesinin zararlı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gökoğlu, “Biz de duyduk bu şekilde satış yapıldığını. Kesinlikle bu şekilde satmak yapanlardan alışveriş yapmasınlar. Hele fakat fleto balıkları hiç almasınlar. Hangi balığa ait olduğu emin olmayan bir et bu. Kaçaklar olabilir, öbür şeyler olabilir” dedi.

Prof. Dr. Gökoğlu, bilimsel çalışmalarda balon balığının etinin de zararlı olduğunun tespit edildiğini, etinde zehir bulunduğunu belirterek yenilmemesini nasihat etti.

‘Tezgahlarda satılması ihtimali sıfır’

Antalya Balık Komisyoncuları ve İşadamları Dernek Başkanı İlhami Demir, tezgahlarda balon balığının satıldığı iddiasının gerçek olmadığını belirterek, elbette satışının yasak olduğunu söyledi.

Balon balıklarının balıkçılara büyük zarar verdiğini anlatan Demir, “Başımız bu balıkla dertte. Balıkçılarımız bu balığı yakalayınca ya denize salıyor veya uygun bir şekilde tahrip ediyor. Zehirli bir balık olduğu için öldürüp, karaya da atmıyoruz, yiyen diğer hayvanlara da hasar verir. Bu balığın tezgahlarda satılması ihtimali ise sıfır. Zehirli olduğu için hemencecik toplatılıp, yıkım ediliyor. Keza sergileyene veya satışını yapana da para cezası veriliyor” dedi. Demir, çok sayıda balık türü olduğunu, balon balığına gelene dek daha besleyici ve nefis balık türlerinin tüketici göre tercih edilmesini nasihat etti.

Sokak arasında ‘mezgit’ diye satılıyor iddiası

Balıkçı Yunus Narin, sokak arasında elinde poşetle gezen bazı satıcıların balon balığı satışı yaptığını öne sürdü. Balon balığının başka balıklar adı aşağıda pazarlandığını öne süren Narin, “Mezgit diye satıyorlar. İçini temizleyip, poşete koyup ‘yeni tuttum’ diyerek satmaya çalıştıklarını duydum. Fakat gözümle görmedim” dedi. Narin, yaşlı bir kadının bu balıktan aldıktan sonradan zehirlediğini duyduğunu da sözlerine ekledi.