Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Uzm. Dr. Yüce Ayhan: Termal sular amip riski taşıyabilir

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Idare Heyeti üyesi Uzm. Dr. Ulu Ayhan, ABD’de bir çocuğun içme suyundan kaptığı ‘beyin yiyen amip’ türüne Türkiye’de de 40 derecenin üstünde sıcaklığı olan sularda rastlanabileceğini belirtti.

Abone ol

ABD’nin Teksas eyaletinde 9 yaşındaki çocuğun içme suyundan kaptığı ‘beyin yiyen amip’ nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrası Türkiye’de de amip riskinin olup olmadığına dair sorulara yanıt aranmaya başlandı.

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu üyesi Uzm. Dr. Ayhan, Türkiye’de ‘beyin yiyen amip’ türüne kaplıcalar gibi termal sularda rastlandığını belirterek, “Kontrolsüz, denetimsiz sular, hijyenik olmayan termal sular, kaplıcalar riskli olabilir” dedi.

Özellikle kış mevsiminde seçim edilen kaplıcalardaki suların temizliği konusunda uyarı edilmesi gerektiğini dile getiren Ayhan, şunları söyledi:

“Hücreyi yiyen, amip olarak adlandırılan mikroorganizma tek hücre canlı, Türkiye’deki sularda da bulunabilen bir amip türü. Daha fazla termal özellikli sularda yani 40 derecenin üzerindeki sularda canlı kalıyor.

Amip, yüzme yoluyla burun sinüslerinden beyne ilerleyerek, bir beyin zarı iltihabı yapıyor. Kontrolsüz sular, hijyenik olmayan kaplıcalar risk olabilir. Hijyen çok kayda değer. Yüzme havuzlarının da klorlanması fazla kayda değer. Amibin hijyenik sularda, hijyenik tesislerde bulaşma olasılığı yok. Yiyecek aracılığıyla yani suyun yutulmasıyla da bulaşmıyor. Yalnızca yüzmeyle burundan suyun girmesiyle bir bulaş riski laf konusu.”