Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Ücretsiz tablet başvurusu şartları neler kafalar karışık! Ziya Selçuk MEB yarın dağıtıyor dedi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 500 bin ücretsiz tablet dağıtımının yarın (13 Ekim salı günü) başlayacağını duyurdu. Peki tablet için koşullar neler başvuru kanalı var mı gereksinim sahipleri nasıl belirleniyor?

Abone ol

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çankırı’da konuştu ve “Ücretsiz tabletlerin dağıtımına bu hafta başlıyoruz” dedi. Bakan Selçuk, tabletlerin ‘daha önce açıklanan kriterlere göre’ dağıtılacağını belirtti. Oysa tablet dağıtımına ilişkin önemli eksiklikler var. En büyük can sıkıntısı da data eksikliği.  500 bin bedava tabletten muamele etmek isteyen veliler Google’da bedava tablet nasıl alırım diye arama yaptıklarında elleri anlamsız dönüyorlar. Ne MEB sayfasında ne de tabletlerin dağıtımını yapacak olan il milli eğitim müdürlükleri sitelerinde bu konuda detaylı bir bilgilendirme yer almıyor. 

Tablet alma kriterleri neler?

Bakan Ziya Selçuk tablet verilecek öğrenciler için kriterleri geçen hafta şöyle sıralamıştı:

*”İhtiyaç sahibi öğrenciler arasından ailesinin kazanç düzeyi,
*Eğitim çağındaki kardeş sayısı,
*Yüz yüze eğitime devam etme durumu,
*Özel eğitim ihtiyaç halleri”.

Ailenin gelir düzeyi neye tarafından belirleniyor?
Bakanın açıkladığı ‘tablet dağıtımı’ kriterler hayli muallak. Öğrencilerin ailesinin kazanç düzeyi nasıl belirlenecek bilinmiyor. Ailenin gereklilik sahibi olduğunu öğretmenler mi yoksa il ulusal eğitim müdürlüğü mü belirleyecek bu da bilinmiyor. Eğitim çağındaki kardeş sayısına ilişkin de detaylar yok. Bunun için bir sayı sınırı var mı belirsiz. Yüz yüze eğitime devam etme durumu ve özel eğitim gereksinimleri kriterleri ‘neler’ onlar da bilinmiyor. 

Tablet almak için başvuru formu yapılabiliyor mu? 
MEB ve il milli eğitim müdürlüğü resmi sitelerinde böyle bir dilekçe kanalı bulunmuyor. İhtiyaç sahibi olan ve evinde tableti olmayan veli nereye, nasıl başvuracak emin değil. 

Tablet dağıtımı
500 bin ücretsiz tabletin dağıtımını il ulusal eğitim müdürlükleri koordine edecek. Cihazlar mektep yönetimi göre gereksinim sahibi öğrencilere ulaştırılacak. 

Dağıtım ne zaman olacak?
Bakan Ziya Selçuk’un bugün yaptığı açıklamaya göre 500 bin bedava tabletin dağıtımı peyder pey olacak. İlk dağıtıma da yarın (13 Ekim salı günü) başlanacak. İlk bölüştürme yeri neresi olacak bu konuda bir veri verilmedi.