Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Turizmin kalbinde otogar yok. Vatandaşlar tepkili…

Mersin’in en büyük ilçelerinden biri olan merkeze 40 kilometre uzaklıktaki Faziletli ilçesinin hala bir otogarı bulunmuyor. Kızkalesi üzere bir turizm merkezini barındıran 150 bin nüfuslu ilçenin yazın nüfusu 2-3 katına çıkarken şehirlerarası seyahat yapacaklar için otogarın olmaması sorunlara neden oluyor. Otogar olmaması nedeniyle seyahat edecek vatandaşlar otobüslere trafiğin ağır olduğu D-400 karayolu üzerinde belirlenen noktalardan binmek zorunda kalıyor. Mersin’in en ücra ilçelerinde bile otogar bulunurken Erdemli’nin hala bir otogarının olmaması yansılara neden oluyor.

Faziletli Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Orhan Sarı.

SARI “KİMLERİN ZAFİYETİ VARSA KINIYORUM”

Faziletli Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Orhan Sarı ise bu durumun geçmiş mahallî idarelerin ve şu andaki lokal idarelerin bir ayıbı olduğunu söyledi. Türkiye’deki vilayetlerin 3’te birinden daha büyük olan bir ilçede otogarının olmamasının başlı başına bir pürüz olduğunu anlatan Sarı, şöyle dedi:
“Burada kimlerin zafiyeti varsa kınıyorum. Utanılacak bir durum diyebilirim.  Biz otogarın olmaması her platformda lisana getiriyoruz. Geçmişte imal yetkisi ilçe belediyesinde olduğu vakitte üzerine çok düştük. Geçenlerde Büyükşehir Belediye Liderimiz odamıza ziyarete geldi. Kendisi ile bu mevzunun çözülmesi gerektiği konusunda hemfikir olduk. Kocasahasanlı’da yapılması konusunda hemfikir olduk. En kısa müddette bitirileceği konusunda bize taahhütte bulundu. O da bu mevzuya ehemmiyet verdiği tabir etti. En kısa müddette bu mevzuyu çözeceğini bize söyledi. Beklentimiz o tarafta. Turizmi hareketlendirmek için otoban sorunun çözmemiz lazım.”

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Lider Yardımcısı Sevecen Öztop.

“ULAŞIM TURİZM İÇİN OLMAZSA OLMAZ”

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Lider Yardımcısı Hoş Öztop ise bölgenin kalkınması için turizmin kıymetli olduğunu vurgulayarak turizmin olmazsa olmazlarından birinin ise ulaşım olduğunu kaydetti. Çukurova Havaalanı olsun, Çeşmeli-Taşucu otoyolu olsun bölgedeki bütün vilayet ve ilçelerin otogarlarının yapılmasının turizme katkısının büyük olacağını anlatan Öztop, “Bunların tamamlanması bölgedeki işletmeleri canlandırır. Faziletli olsun, Mersin olsun yahut öteki ilçeler olsun ulaşım ile ilgili standartlar ne kadar yüksek olursa bölgedeki turizm hareketliliği o kadar artar” diye konuştu.

Öte yandan Faziletli Belediyesi yetkileri ise otogar üretim işinin Mersin Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olduğunu kaydetti.