Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Trump’ın Yeni Zelanda’yı örnek göstermesi Ardern’i kızdırdı

ABD Lideri Donald Trump, korona virüsüyle çabada örnek gösterilen Yeni Zelanda’daki son olay artışlarını kendi ülkesiyle karşılaştırmaya kalkışınca reaksiyon çekti. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Trump’ı iğneleyerek, “Dünyada Covid’i ve yayılmasını takip eden rastgele bir kişi, Yeni Zelanda’da bir günde görülen dokuz hadiseyle ABD’de görülen on binlerce hadisenin kıyaslanamayacağını basitçe görebilir” dedi.

TRUMP NE DEDİ?

Trump, seçim kampanyası için gittiği Minnesota’da, korona virüsü salgınını makus yönettiğine dair tenkitleri Yeni Zelanda üzerinden savuşturmaya çalıştı. ABD Lideri, olayların 102 gün boyunca sıfırlandığı, çok az sayıda yeni olumlu çıkınca ülkenin en büyük kenti Auckland’ı karantinaya alan Yeni Zelanda hakkında şöyle dedi: “Yeni Zelanda’da neler olduğunu görüyor musunuz? Virüsü yendikleri haberi her yerdeydi zira bana bir şey gösterilmek isteniyordu. Sorun şu ki, Yeni Zelanda’da büyük bir artış var, çok vahim. Biz bunu istemeyiz.”

ARDERN: AÇIKÇA YANLIŞ

Trump’ın bu kelamları, Ardern’in sert yansısını çekti. Yeni Zelanda bir evvelki gün dokuz, son bir günde ise 13 olay görülmüş,  ABD ise yaklaşık 42 bin yeni hadise açıklamıştı. Ardern de bu duruma dikkat çekerek Trump’ın kelamlarının ‘açıkça yanlış’ olduğunu söyledi. Ardern “Dünyada Covid’i ve yayılmasını takip eden rastgele bir kişi, Yeni Zelanda’da bir günde görülen dokuz hadiseyle ABD’de görülen on binlerce olayın kıyaslanamayacağını basitçe görebilir” dedi.

Yeni Zelanda’da şu ana dek 1293 hadise, 22 vefat görüldü. ABD’de ise 5.2 milyon olay varken, 170 bin kişi virüs nedeniyle öldü. (DIŞ HABERLER)