Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Trabzon’da son 48 saatte 35 farklı noktada yangın

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bahçelerde yakılan ateşin yangınlara sebep olduğunu söyleyerek vatandaşları uyardı. Başkan Zorluoğlu, son 48 saatte 35 öbür noktada meydana çıkan yangına müdahale edildiğini açıkladı.

Abone ol

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, kentte son 48 saatte 25’i açık alan, 5’i konut ve 5’i de orman yangını almak üzere 35 ayrı noktada yangın çıktığını, herhangi bir can kaybı yaşanmadan yangınlara müdahale edildiğini bildirdi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yaptığı açıklamada, Ortahisar ilçesine tabi Akyazı Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde çalılık alanda örtü yangını çıktığını anımsatarak Ortahisar, Akçaabat ve Yomra itfaiye ekiplerinin müşterek çalışmasıyla yangının kısa sürede söndürüldüğünü açıklama etti. Yangınlara davetiye çıkarmamak için dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Zorluoğlu, şöyle devam etti:

“Dün gece saatlerinde Akyazı Mahallemizde meydana gelen yangın, İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekiplerimiz kadar kısa sürede teftiş altına alındı. Yeniden TİSKİ ekiplerimiz göre bölgeye su takviyesi sağlanmıştır. Trabzon’da son 48 saatte 25’i açık bölge, 5’i konut ve 5’i de orman yangını edinmek üzere 35 bambaşka noktada yangın çıkmış olup ne mutlu bize ama can kaybı yaşanmadan yangınlara gerekli müdahale yapılmıştır.”

“Bahçelerde yakılan ateşler yangına davetiye çıkarıyor”

Raporlara kadar yangınların çoğunun piknikler ve fındık bahçelerinde yapılan temizliğin arkasından yakılmak istenen alev sonucu meydana geldiğine göze çarpan eden Zorluoğlu, şunları kaydetti:

“Özellikle dağıtılmış nedenlerle bahçelerde yakılan ateşler, yangınlara davetiye çıkarmaktadır. Vatandaşlarımız kontrollü olarak yaktığını düşünse de minik bir rüzgarda kontrolden meydana çıkan biçilen tarlada kalan kökler yangınları, insanların canını ve malını korkutma edebilmektedir. Mevsim şartları sıcak, yağışsız ve rüzgarlı geçmektedir. bu nedenle hiçbir bahane ile kuru ot, çalı gibi yanıcı maddelerin açık alanda ve etrafa sirayet edecek yerlerde yakılmamasını, sigara gibi brülör maddelerin yerlere atılmamasını istirham ediyorum. Ayrıca önümüzdeki günlerde havaların soğuması ile birlikte herhangi bir tehlike yaşanmaması için vatandaşlarımızın baca temizliklerini yaptırmalarını da önemle rica ediyorum.”