Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Tarih öncesi çağlardan günümüze kalan ‘Kızkalesi’

Mersin’de, M.Ö. 2’nci yüzyıldan bugüne kadar birçok medeniyete konut sahipliği yapan, Roma periyodunda en değerli ticaret merkezleri ortasında yer alan, günümüzde UNESCO Süreksiz Miras Listesi’nde bulunan Kızkalesi, yılın 12 ayı yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Murat Durukan, Kızkalesi’nin aslında geniş bir alana yayılan tarihi bir liman kenti olduğunu, lakin bilimsel hafriyatlar yapılmadığını belirterek, “Buradaki potansiyel, Bodrum Müze Kalesi kadar nitelikli güçlü bir potansiyeldir. Buradaki kaleleri Bodrum’daki üzere bir müze kale haline getirmemiz mümkündür” dedi.

Faziletli ilçesinde, sığ suyu, Mavi Bayraklı kumsalı ile bilinen Kızkalesi, M.Ö. 2’nci yüzyıldan günümüze ışık tutuyor. Geçmişte su perisi Korikia’dan ismini alan Kızkalesi, 7’nci yüzyıla kadar kesintisiz iskan edilmesi ile dikkat çekerken 1800 yıllık vakit diliminden günümüze kadar hem Helenistik, hem Roma, hem de Osmanlı periyoduna kadar birçok uygarlığı da mesken sahipliği yapması ile dikkat çekiyor. UNESCO Süreksiz Miras Listesi’nde yer alan Kızkalesi, günümüzde yılın 12 ayı yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Geçen yıllarda, Mersin Arkeoloji Müzesi tarafından yapılan paklık hafriyatı sırasında kalenin orta alanında bir yapı kompleksi ortaya çıkarıldı. Kompleks içerisindeki şapel, odalar, taban mozaiği de dikkat çekti. Taban mozaiği üzerinde yuvarlak saç örgüsü içerisinde beş satır yazı ve alanın batı köşesindeki revak üzerinde de öbür bir yazıt bulunurken, kale avlusu içerisinde sarnıçlar ve işlikler de müdafaaya alındı.

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısım Lideri Prof. Dr. Murat Durukan, M.Ö. 2’nci yüzyıla kadar geçmişi ile Kızkalesi’nin geçmişten günümüze değerini koruduğunu belirterek, “Bu kentin isminin yakın vakte kadar Yunancada sırt çantası yahut cüzdan manası taşıdığı düşünülüyordu lakin son yaptığımız çalışmalarda milattan evvel 2’nci yüzyılda kurulmuş bu kentin bir su perisinin ismini aldığını tespit ettik. Korikia isimli su perisinden geliyor kentin ismi. Bu kent milattan sonra 7’nci yüzyıla Arap akınlarına kadar kesintisiz iskan edilmiş bir kent. 7’nci yüzyıldan 11’inci yüzyıla kadar bir boşluk var. 12’nci yüzyılda hem denizdeki kale hem de karadaki kale inşa ediliyor. 12’nci yüzyıldan sonra 16’ncı yüzyıla kadar kentin tarihini takip edebiliyoruz. Yaklaşık 1800 yıllık bir vakit diliminde kullanılmış, son derece stratejik değere sahip kent olarak devam ediyor” dedi.

KÜLTÜRE YATIRIM YAPILMASI GEREK

Yaptıkları araştırmada Kızkalesi’nin geniş bir alana yayıldığını belirlediklerini lisana getiren Prof. Dr. Murat Durukan, şöyle devam etti “Sadece bu kalelerle özdeş bir yer değil. Kalelerin dışında hem Helenistik devirden hem de Roma periyodundan kalma önemli sayıda kalıntılar var. Ayrıyeten milattan sonra 5’inci yüzyılda çok sayıda kilise inşa edilmiş ve bu da tekrar değerli bir liman kenti olduğunu gösteriyor. Bu kentin güçlü bir kent olduğunu anlıyoruz. Korykion Antron olarak bilinen Cennet- Cehennem Obrukları tekrar Korykos Antik Kenti’nin kutsal alanı. Buraya yaklaşık 4 kilometre uzaktaki kutsal alanı da ele alırsak çok geniş bir yayınım alanı olduğunu kestirim edebiliriz. Bu kent bugün turizm odaklı bir noktada fakat arkeolojik kalıntılardan çok fazla yaralanabildiğimiz bir kent değil. Şimdiye kadar bilimsel hafriyat çalışmaları yapılmadı. Yalnızca denizdeki ve karadaki kalelerde onarım çalışmaları yapıldı. Buradaki potansiyel Bodrum Müze Kalesi kadar nitelikli güçlü bir potansiyeldir. Buradaki kaleleri Bodrum’daki üzere bir Müze Kale haline getirmemiz mümkündür. Bilinirliği olan bir yerleşim yeri olduğunu düşünürsek yeni bir Bodrum, yeni bir Antalya yapmak mümkündür. Bunun için kültüre biraz yatırım yapmamız gerekiyor. Hem denizdeki hem karadaki kaleyi bu manada kullanabilirsek hem Mersin için hem de Türkiye için turizm cazibe yaratmış oluruz.”OLBA RAHİP KRALLIĞI’NIN LİMAN KENTİ

Kızkalesi’nin tıpkı vakitte Olba Rahip Krallığı’nın liman kenti olduğunu anlatan Prof. Dr. Murat Durukan, şunları söyledi “Kızkalesi’nin geçmişteki ismi Korykos’tur. Korykos, Olba Rahip Krallığı’nın bir liman kentidir ve liman kenti olma sebebi ile hinterlandında bulunan üretimin ticareti bu liman üzerinden yapılıyordu. Ayrıyeten bu liman bölgenin alım yaptığı bir limandı tıpkı vakitte. İthalat ve ihracatın ağır olduğu bir bölgeydi. Bu bölge bilhassa milattan sonra 4’üncü ve 7’nci yüzyıllar ortasında çok önemli zeytin ve üzüm yetiştiriciliği yaptı. Bunun delillerini bütün Akdeniz’e yayılmış amforalardan anlıyoruz. Bu bölgede yapılan amforalar sadece bu bölgeye değil, Akdeniz’in öbür ucuna, hatta İngiltere’ye, Hindistan’a, Yemen’e kadar ulaştırılmış amforalardır. Yapılmış olan hafriyat çalışmalarında bu geniş yayılım alanı gösteren amforalarla bu üretilmiş olan zeytinyağının ve şarabın o coğrafyalara kadar taşınmış olduğunu görebiliyoruz. Hasebiyle üretimin 4 ve 7’nci yüzyıllar ortasında çok fazla olduğunu görebiliyoruz. Bu manada burada kazanılan para, kiliselerde ve gibisi yapılarda kendisini gösteriyor. Kelam konusu yapıların inşa edilmesi ekonomik durumla yanlışsız orantılıdır.”