Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Süleyman Soylu: Kadın cinayetleri yüzde 29 düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, ”Alınan tedbirler tamamen kadın cinayetleri oranı, yılbaşından itibaren %29 düştü. Dünyada (milyon birey başına) bayan suç oluşturan oranı 13 iken Türkiye’de 3,8 Mücadelemiz, kadına karşı tek bir şiddet olmayana kadar devam edecek. Aile içi şiddetle mücadeleyi daima birlikte başaracağız.” dedi.

Abone ol

Aile içi ve kadına karşın şiddet olaylarıyla mücadele dahilinde yürütülen çalışmalar, alınan tedbirler doğru,  2020’nin 9 ayında, bayan cinayetleri,   geçen yılın aynı dönemine kadar yüzde 29 düştü. Bu yılın Eylül ayı ile geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında ise düşüş yüzde 42 oldu.

Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde, İçişleri, Milli Eğitim, Yargı, Sıhhat Bakanlıklıları müşterek  “Kadına Yönelik Güçlü Olarak Mücadele Koordinasyon ” planı hazırlamış, bu plan çerçevesinde İçişleri Bakanlığı 1 Ocak’ta 81 il valiliğine genelge  gönderilmişti.

Ofis amirliği sayısı 1.005’e çıkartıldı
Genelge kapsamında İçişleri Bakanlığınca, polis yükümlülük bölgesinde, 6284 sayılı Kanun zarfında yürütülen tüm iş ve işlemlerin il/ilçe düzeyinde tek elden takibinin yapılması nedeniyle il düzeyinde bulunan “Aile İçi ve Kadına Aleyhinde Güçlü Olarak Mücadele Büro Amirliği”,  ilçe düzeyine de yaygınlaştırıldı.  Büro amirliği sayısı 81’den 1.005’e çıkartıldı.

112 bin 478 kolluk personeline eğitim verildi
1 Kasım 2019 ile 1 Ekim 2020 tarihleri aralarında Emniyet Amirliklerinde ve Jandarma Karakollarında devir yapan 112 bin 478 kolluk personeline “aile içi ve kadına karşısında şiddetle uğraş” konusunda eğitim verildi. Laf konusu eğitimlere Covid- 19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim modeliyle devam edildi. Yıl ardına kadar 150 bin kolluk personeline daha eğitim verilmesi planlanıyor.  Kadına aleyhinde işlenen suçlara yönelik soruşturmalar, daha önceleri polis merkezlerindeki görevli personel göre yürütülürken, 2020 yılı Ocak ayı itibariyle yeni kurulan birimlerde konusunda eğitimli personel tarafından yürütülmeye başlanıldı. 6284 sayılı Kanun kapsamına giren ancak yalnızca adli bir olay olarak değerlendirilen korkutma, hakaret vb. olaylara ilişkin müracaatlar,  yeni kurulan birimlerde titizlikle ele alınmaya başlandı.

Koruyucu önlem kararı yüzde 48, önleyici tedbir kararı yüzde 71 arttı
Eğitimli kolluk personelince doldurulan “Aile İçi ve Kadına Karşın Güç Olay Kayıt Formu” doğrultusunda risk analizleri artık daha etkin şekilde yapılabiliyor. Bu sayede bu yılın 9 ayında,  geçen yılın benzer dönemine kadar 6284 sayılı Kanun dahilinde zor mağdurlarına yönelik koruyucu tedbir kararı yüzde 48, kuvvet uygulayanlara karşın önleyici önlem kararı yüzde 71 arttı.

Kadınların ivedi durumlarda yardım isteyebilecekleri Kadın Acele Yardım (KADES) uygulaması İçişleri Bakanlığınca  2018 yılında hizmete girdi. Uygulamayı bugüne değin 536 bin 291 birey indirdi. 42 bin 802 bayan, ivedi durumlarda ihbarda bulundu. Güç mağdurlarının ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal ağ üzerinden yapmış olduğu ihbarlara da kolluk kuvvetleri tarafından takip edilerek,  derhal müdahale edildi.

Kadın cinayetleri yüzde 29 düştü
Alınan tedbirlerin tamamen, 2020 yılının dokuz ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi karşılaştırma edildiğinde, kadın cinayetlerinde yüzde 29’luk bir düşüş sağlandı.  Bu yılın Eylül ayı ile bir önceki yılın aynı dönemi karşılaştırma edildiğinde ise azalış yüzde 42 oldu. BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2018 verilerine tarafından, 1 milyon birey başına düşen bayan cinayeti sayısında küresel sıradan 13; Avrupa kıtası ortalaması 7; Türkiye ortalaması ise 3.8’dir.

81 ilde yaygınlaştırılacak
Ayrıca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yargı Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan “Pilot Başvuru Formu İşbirliği Protokolü” kapsamında Adalet Bakanlığı Cinayet ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı bünyesinde kurulu bulunan “elektronik izleme merkezindeki sistemden” istifade edilerek “Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Adana, Kültürlü, Eskişehir, Denizli, Malatya, Mersin, Samsun, Sakarya ve Trabzon” edinmek üzere 15 ilde polis jandarma mesuliyet bölgesinde elektronik kelepçe uygulaması hayata geçirilmişti. Elektronik kelepçe uygulaması ile 6284 sayılı Kanun zarfında Aile Mahkemeleri hâkimleri göre verilen kararlara istinaden, zorlama uygulayan veya tatbik ihtimali yer alan şahısların zorlama mağdurlarına yaklaşıp yaklaşmadığı izlenebiliyor.  İhlal olduğu takdirde mağdurda ve failde bulunan cihazlara bildirim gönderilerek uyarı yapılabiliyor. İhlalin devamında ise izleme merkezindeki görevlilerce ilgili kolluğa haber verilerek ihlali yapan faile müdahale edilmesi sağlanıyor.

182 vakada elektronik kelepçe kullanıldı
Başvuru Formu zarfında şuana kadar 182 vakada elektronik kelepçe kullanıldı. Halen 57 vaka Hak Bakanlığı bünyesinde kurulu bulunan “elektronik izleme merkezinde” etkin olarak peşine düşüp takip ediliyor. 2020 yılı sonuna kadar İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) kurulacak yeni izleme merkezi ile kullanım, ülke geneline yayılacak