Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Süleyman Soylu açıkladı: İki gözaltı var!

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Hatay’daki yangın felaketine ilişkin 2 kişinin gözaltına alındığı söyledi. Bakan Soylu, yangının terör örgütü ile bağlantılı olup olmadığına dair ‘Bu konudaki tahkikatımız devam ediyor’ dedi.

Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, 9 Ekim’de Hatay’ın Belen ilçesinde çıkan, Arsuz ve İskenderun ilçelerine sıçrayan orman yangınında hasar gören alanlarda incelemelerde bulundu.

Belen ilçesindeki Fatih Mahallesi’nde, yangında zarar gören Petek Sitesi’nde gazetecilere açıklamalarda yer alan, yangının terör örgütünün tarafından çıkarılıp çıkarılmadığına dair konuşan Bakan Soylu, “Yangının çıkış nedenleriyle ilgili tahkikat devam ediyor. Ast dünden itibaren Türkiye genelinde yangının terör örgütü göre gerçekleştirildiği hususunda bir yaygın kanat laf konusu. Ast bizim bu konudaki tahkikatımız devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Bakan Asilzade, sözlerine şöyle devam etti:

“1 Ocak’tan bugüne kadar, terör örgütünün dağıtılmış adlar altında üstlendiği, ‘Ateşin Çocukları’ da dahil elde etmek üzere takriben 850 durum var. Bu olayların 400’ü hiç değil. Hiç sonsuz olmamış. Neden? Bunlar da bir çeşitlilik terör propagandasıdır. Bu olayların 300’ünün bütün adli incelemeler sonucu kontaktan, elektrikten, herhangi bir ihmalden kaynaklandığı savcılıklarımızca saptama edilmiş. Takriben 90’ının soruşturması devam ediyor. 22’sinin PKK terör örgütüyle irtibatlı olabileceği konusunda ayrıca savcılıklarımızın ayrıca güvenlik birimlerimizin tespiti laf konusu. Bu yangının kaynaklandığı nokta da neticeye ulaştırılacaktır.”

“Dünden itibaren AFAD ve Çevre Şehircilik ekiplerimiz hasarları tespit etti. Meselenin oluşturduğu psikolojik dehşet var. Atacağımız adımlar ne dek süratli olursa bu da rahatlıkla atlatılacaktır düşüncesindeyiz. Ucuz atlattık daha büyük afet olabilirdi.”

“Terör örgütünün ormanların yakılması hususunda net talimatları var”

İçişleri Bakanı Asilzade, “Terör örgütü PKK’nın, yaklaşık 2 yıldan beri özellikle kendi elemanlarına, hem örgüt mensuplarına keza de şehirlere sızdırmaya çalıştığı elemanlara ormanların yakılması hususunda net talimatları var. Buna ait ayrıca emniyet birimlerimiz hem bütün teşkilatımız gerekli önlemleri almaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

“Şuanda 2 kişi gözaltında”

Gözaltına alınanlara ilişkin konuşan Aristokrat, “Hemen 2 birey gözaltında. Soruşturmalar sürdürülüyor. Bir sonuca ulaşılırsa kamuoyuyla paylaşırız. Sosyal medyada  Paylaşım yapanlardan 4 tanesinin 2’si yurt haricen. Biri Belçika, diğeri Almanya’da. Yurtiçindeki 2 kişi de gözaltına alındı.” sözlerini kullandı.