Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Son dakika: Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, 2020 yılının onuncu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 10,25’te değişmez bıraktı. Merkez’den yapılan açıklamada, “Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25 düzeyinde sabit tutulmasına, para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe artan bir şekilde Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın 300 baz puan olarak belirlenmesine karar vermiştir.” denildi.

EKONOMİSTLER BU AYDA FAİZ ARTIŞI BEKLİYORDU

Temmuz 2019 ‘da eski Başkan Murat Çetinkaya’nın yerine göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Sakin, başta geçen ay faiz artırımına gitmişti. Eylül ayında 200 baz puan artıran Merkez, politika faizini yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e çıkarmıştı. AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, Merkez Bankası’nın bu ayda 100 ile 200 baz puan aralarında büyüme yapmasını bekliyordu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici mali ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın anapara akımları, parasal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir.

“TOPARLANMA DEVAM ETMEKTEDİR”

İktisadi faaliyetteki toparlanma devam etmektedir. Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve kişisel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleşmiştir. Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir. Mal ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve gerçek kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

Dinç kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan çabuk toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması nedeniyle para politikası ve likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla mali koşullarda keskin bir sıkılaşma sağlanmıştır. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin değişmez tutulmasıyla birlikte, likidite yönetimindeki esnekliğin arttırılmasına ve enflasyon görünümünde keskin bir iyileşme sağlanana kadar likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar vermiştir.

“MERKEZ BANKASI ELİNDEKİ TÜM ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Kurul, dezenflasyon sürecinin tekrar tesis edilmesinin, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağıda gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük siklet taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile ahenkli şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş başlıca eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve mali kararlılık amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe karşın politika duruşunu değiştirmesine niçin olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Son dakika: Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı

Son dakika: Merkez Bankası’nın sürpriz faiz kararı sonrası dolar ve altın rekor kırdı