Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Son dakika haberi: Bakan Koca ‘çok ötesine geçtik’ deyip büyük müjdeyi verdi!

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

 

 

Salgında hayatını kaybedecek insan sayısının 2 milyonu geçeceğini belirtiyor. Dünya olgu tespitinde yeterince hücum ve kararlı hatta hevesli değildir. Salgında gözle görülmeyen her tehlike izole edilmiş riskten çok daha korkunçtur. 

Amacı hastalıkla etkin uğraş olan vakaya ulaşır. İlerlemiş vakanın müraacatını beklemez. Bu dönemde sosyal davranışlarımız değiştiği gibi ruh durumumuz da değişti. Bazı durumlarda düşünce birliğine basit ulaşıyoruz, bir takım durumlarda zorlama ulaşıyor. 

 

 

Cümbür Cemaat bir yorum bir sorun ileri sürebilir. Diğer kaygılar ortaya koyabilir. Bu konuda unutulmaması gereken toplumun müşterek sorununu ele aldığımızdır. Bunu yaparken de toplumun görülen ve ya çıplak gözle görülmeyen çıkarları korumamız gerektiği gerçeğidir. Yapılan eleştirilerde pergelin bir ayağı burada olmalıdır. 

‘IŞIK GÖRÜNDÜ’

Aşı için 1-2 aylık vakit kaldığı görülünce tünelin sonu belirdi ışık göründü. Bu yolun emekçilerinin yanıt hakkı vardır. Bu tedbirlere uyan devletine güvenenlerin de hakkıdır. Her şeyden önce kelimeleri doğru kullanmakta önemlidir. 

Bundan Böyle dalgalardan piklerden yok, tedaviden bağışıklıktan bahsediyoruz. Testten vakadan bahsederken derhal ağır hastadan bahsediyoruz. Testi fazla çıktığı halde hiçbir belirti göstermeyenler var. İz sürücüler olan filyasyon ekibimiz ağırlıklı olarak bunları peşine düşüp takip ediyoruz. Eğer saptama ile izole edilmezlerde salgının yayılmasına yol açarlar. Söz konusu koşullar yerine getirildiği için bu gruptakiler salgın için 1. ilk kez yeri yoktur. 

Basitçe bilmemiz gereken öteki şey belirti bildiren kişinin taşıyıcı olduğunu gösteren şeydir. Yükselme hasta belirten sayısına aleyhinde öne meydana çıkan durumum afiyet sistemimizin gücünü korumasıdır. Deneme sonucu fazla çıkanların herkes vakadır. Bunların büyük kısmı semptom göstermeyen taşıyıcılardır. Kalan kısmı ise hastalık bulgusu olup tedavi altına alınan hastalardır.

Bir kısmını evde bir kısmını hastanede tedavi ediyoruz. Ağır hasta tanımı nedir? Kovid19’un viral solunum yolu enfeksiyon olmanın ötesine geçip sistemik hasta halini alması, dış desteğe ihtiyaç duyması halinde ağır hasta diyoruz. Entübe olan hastalarımızı bu şekilde rapor ediyoruz. 

BİRÇOK İLİMİZDE BAŞARI SAĞLADIK

Testi fazla çıkmış herkesi açıklayan olgu kelimesi ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir. Sahadaki mücadele ile hastanedeki uğraş de bundan böyle kısmen ayrıdır. Bunlar anlaşıldığı vakit herşey önem esnasında yerini bulur. 

Bizim birbirimizi anladığımızdan, iki taraflı ödevlerimiz ve mecburiyetlerimiz olduğundan hiç şüphem yok. Salgınla mücadelede devletimiz halkının sağlığı değin ulusal çıkarlarını da korumaktadır. Bu virüs eğitime ve hayatın tüm alanlarına saldırısıdır. Mesuliyeti olmayan bazı kişilerin tenkitleri, fotoğrafın bir noktasına mercekle bakıp leke aramaktan farksızdır. Yolun en zorlama kısmını aştığımıza inanıyorum. Son 3 hafta içinde yapılan yöresel müdahalelerin sonuçlarını gördük. Yüksek artışlardan söz ettiğimiz birçok ilimizde galibiyet sağladık. 

‘ANKARA’DA 2 HAFTADA YARI YARIYA İNDİ’

Bir haftayı İstanbul’a ayırdık. Toplam 23 ilimizin sıhhat altyapısını, yürütülen faaliyetleri masaya koyma fırsatı bulduk. 2 hafta önceki toplantımızda Ankara’yı değerlendirmiş, sayılardaki artışın yüksek olduğunu ifade etmiştim. Bu artış Anadolu’nun birçok bölgesini etkileyen bir durumdu. en fazla dikkat çeken yer Ankara’daydı. Ankara’da hasta sayısı son 2 hafta içinde sözde yarıya azaldı. Testlerin erken sonuçlanması, tedaviye erken başlanması, filyasyon ekiplerinin arttırılması, temaslı takibi ve izolasyon, semptomlulardan numune alınması bilinen hususlardır.

Ankara özelinde kurulan çağrı sisteminde 110 görevli evleri arayıp peşine düşüp takip yapıyor. 120 kişiden oluşan doktor ekipleri evlere giderek hasta takibi yapıyor. 780 filyasyon ekibimiz sahada. Bu tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60’a yakın oranda azaldı. Olgu sayısı İstanbul’un da altına indi. Yoğun bakımda yatan hasta sayımız da ağır hasta sayımız da azalmış oldu. 

‘DENEMELERİN ÇOK ÖTESİNE GEÇTİK’

Aşı ile ilgili gelişmeler üstünde duramıyorum. Denemelerin fazla ötesine geçtiğimizi vurgulamak isterim. Bağlantıda olduğumuz ülkeler aşıdan netice aldıklarını rapor etmektedir. Yerli aşı çalışmalarımız devam ediyor. Halen 13 egzersiz var. Faz1 deneylerine açtırmak üzerinde olanlar var. Fazla yakında kendi aşımızın üretimine başlayacağımıza inanıyorum. Şu lahza için elimizdeki gücün tedbir olduğunu andırmak istiyorum.

Daha önce varolan bilgilere yeni bilgiler ilave etmiş olduk bugünkü tabloda. Bu ilave sütunun maksadı bundan sonraki dönemde bilhassa bizim daha fazla sahada yoğun filyasyon yapmamız, temaslı takibi yapmamız, aile hekimliğinin devrede olması, afiyet sistemimizin kuruluşlarımızın hasta yükünü peşine düşüp takip edebilir olmasıdır.

Haftalık yatak doluluk oranımız yüzde 43,3. Erişkin yoğun bakım yüzde 67.1

’10-12 İLİN VAKA SAYISINDA ARTIŞ VAR’

Yaklaşık 10-12 ilin vaka sayısında çoğalma olduğunu görüyoruz. Bunlardan Elazığ, Adıyaman, Malatya olduğunu söyleyebilirim.

İstanbul vaka sayısı yüzde 2.8 oranında düştü. Servis yatak doluluk oranımız yüzde 51.1, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 61.3. Burada özellikle şunu söylemek istiyorum, doluluk oranlarından bahsettiğimiz Kovid hastaları dıştan tüm hastaların doluluk oranından bahsediyoruz.

Yüzde 40’a yakını anlamsız demektir. 28 binin yüzde 40’ı demektir. Yani 12 binlere yakın yoğun bakım yatağının anlamsız olduğunu gösteriyor. Ağır hastamız 1500’lerde.

Ankara’da olgu sayısı düşüklüğü son haftayı gösteriyor. Üç hafta öncesine tarafından düşüş yüzde 60’larda.

İzmir’de vaka sayısı yüzde 26 düştü.

Konya’da vaka sayısı yüzde 43,5 oranında son 10 günde düştü. 20 gün içinde Konya’daki vaka sayısı dörtte bire indi.

SORULAR VE YANITLAR

Bilhassa akıllı bilekliklerden iki hafta önce bahsetmiştim. Uygulamayı gerekli olmadıkça kullanmaktan yana değiliz. Lakin akıllı bileklikte GPRS üzerinden çalışan, belirlenmiş bir mesafeden sonra hareket edildiğinde uyarı veren sistemden bahsediyoruz. Bununla ilgili yazılım yapıldı. Ayrıca değişmez bir yere takılabilen, mesafeyi bizim ayarlayabilir olduğumuz aileden pat diye fazla kişi varsa peşine düşüp takip edilebilir olduğu, onun tanımlandığı, mesafe aşıldığında yine uyarı sistemiyle devreye giren bir sistem üstüne çalışıldı, şu an yapıldı. Ben şu uygulamadan yanayım, zeki bilekliyi evde izole olmak istemeyen, evde izole elmesinden endişe ettiğimiz izole olmayan kişilere uygulanması gerektiğini kullanılmasını düşünüyoruz. 

‘HAZIRLIK VE BİRİNCİ SINIFLARDA CİDDİ HERHANGİ BİR SORUN YAŞAMADIK’

Bugün eğitimle ilgili şart konuşuldu Bilim Kurulumuzda. Şu ana kadar hazırlık ve birinci sınıflarda önemli herhangi bir sorun yaşamadık. Pazartesi günü kabine toplantısında da Bilim Kurulunun önerisini gündeme gücenmiş olundu. Önümüzdeki haftalar bizim daha önce de Bilim Kurulunun düşündüğü bir ve ikinci sınıflar şeklindeydi. Olasılıkla 2. sınıflar, 8 ve 12. sınıflar için Bilim Kurulu önerisi var, muhtemelen önümüzdeki hafta karar alma noktasına gelince zaten açıklamış olacağız. 

Toplum bağışıklığıyla ilgili Türkiye genelinde bir alıştırma olmuştu. Antikor bağışıklığı hem de PCR yöntemiyle. 0.28 taşıyıcılık yüzde 0.82 gibi de koruyuculuk, bağışıklık sözkonusu idi. Aradan 2 aydan pozitif süre geçmiş oldu. Bu çalışmayı her tarafta tekrar kararı aldık. Muhtemelen gelecek hafta başlanmış olur. Taşıyıcılık ne durumda? Bağışıklık durumunu ve aradaki farkı görmek istiyoruz. 

Bilim Kurulumuzun daha önceki toplantılarında HES kodunun yaygın kullanılması noktasında önerisi olmuştu. Olabildiğince yaygınlaştırmak istediğimizi söylemiştim. Ulaşımda HES kodunun yaygın kullanılmasının önemini biliyoruz. Kart sistemine işlenerek pozitif ya da riskli olan kimselerin binmesi önlenmiş olacak. Yabancı olan, cep telefonu olmayan kişilerle ilgili bu sorun yaşanabilir. Biz daha çok ağırlıklı artı olan, kartları olan bunları bloke edecek sistemin devreye girmesini önermiştik. Biz bilhassa il kurullarının kendi bölgelerinde gerektiğinde bunu daha yaygın durumda fazla rahatlıkla HES’i yaygınlaştırmak üzere bu kararları alabilir diyoruz. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÖDEME

Burada kast edilen hizmetliler sınıfı var, tezgâhtar hizmetliler. Bu asistan hizmetlilerin ek ödemeleri düşük. İçinde bahçıvan da var, berber de var. 11 tanımlanmış derslik var. Bunun içinde gassal da bulunuyor. Yani ölüm edenleri yıkayan bilhassa Kovid özelinde yıkayan kişilerle ilgili yapılan uygulamaydı. Oran yüzde 100 gibi görünen oran ortalama 200-250 liradan bahsediyoruz. Ocak’ta verilen ilave ödemeyi tamamlamak üzere yüzde 100 gibi rakama tekabül etti. 200-250 liraya karşılık gelen bir şey. Bunun istismarı son derece hiç dürüst olmamıştır. Bunun siyasete kurban edilmemesi gerekiyor. Gassala 200-250 liraya karşılık gelen, bahçıvan ve berber sınıfına verildiği için bir orandı, bu oranın yüzde 100’ü maaşının yüzde 100’ü yok, 200-250 liradan bahsediyoruz.

Özellikle salgının şu döneminde seyircili oynanması biçiminde daha önce bir önerimiz olmuştu. Şu lahza için salgının bu döneminde bu konu gündem olmadı. Önümüzdeki hafta salgının seyrine tarafından localardan açtırmak üzere gündeme alabiliriz. 

Doküman denilen, iddia edilen evrakla ilgili üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim yazılım programımızda böyle bir arayüz değil. O gün için sözlü söylenen 10 Eylül olduğu söylenen gün için yapılan deneme sayısı 112 binlerde. 152 bin olduğu söyleniyor. Neresinden bakıp açıklama yapacaksınız? Ben konuşmamda da açıklama etmeye çalıştım, özellikle salgının seyrinde yapılan çaba son derece kayda değer. Biz sahada saptama edilen herkesi özellikle filyasyonu, temaslı takibi yapıyoruz. Herhangi bir vatandaşı gizleyerek temaslı peşine düşüp takip yapmıyoruz. Bütün vakalar için yapıyoruz bunu. başkaca tüm vakalar hem güvenlikli alan oluşturma noktasında devrede olan HES sistemimizin içinde. Bütün vakalar HES’te sözkonusu. Siz vakayı gizleyerek filyasyonu önleyebilir misiniz, emniyet alanı ortadan kaldırdığınızda bu salgınla uğraş edebilir misiniz? Eğer denilen şekilde olmuş olsa idi şu dönemde hastanedeki yatak doluluk oranlarımız halen niye yüzde 50’lerin aşağıda. Yoğun bakamı hala niye yüzde 66’larda. Bizim verdiğimiz tablodaki tüm bilgilerin tümü, tamamının içten olduğunu anlatmak istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur. Mücadelede de özellikle şu dönemde gizlenerek herhangi bir şey yapılmıyor, gizlenerek yapılmıyor. Bütün pozitif tespit edilen vakalar üzerinden yapılıyor. Ankara gibi ilimizde yüzde 60’a yakın vaka oranını gizleyerek düşürebilir misiniz? 

‘İLAVE EDİLEN 3 BİN YATAĞIN YARISINI AĞIR HASTALARIMIZ OLUŞTURMAKTA’

Doluluk oranları hastanede yatan vakaların toplam yatak içindeki oranını söylüyorum. Yoğun bakım yatak sayımız 28 bin. Sadece şu dönemde salgın döneminde ilave ettiğimiz yatak sayısı 3 bine yakın oldu. Ağır vaka sayımız 1500’lerde. İlave ettiğimiz 3 bin yatağın yarısını fakat ağır hastalarımız oluşturmakta. Sadece Kovidli hastalar yok, bütün hastaların oranı olarak yüzde 667’yı söylüyoruz. Kovidlerin buradaki 28 bin içindeki ağır hastanın yüzde 66’sı. Bunun da yüzde aşağı yukarı 5’ine yakını ağır hastalar oluşturuyor. Denilen olmuş olsa böyle mi olur diyorum. 

Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı, zaten 29 Temmuz’dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdik. Verdiğimiz bilgi bu.

Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı, zaten 29 Temmuz’dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdik. Verdiğimiz data bu.

Bununla ilgili egzersiz yapıldığını söylemiştim. Önümüzdeki haftalar bununla ilgili sayılar ve hangi alanlarda alım yapılacağı netleşmiş olacak. Bunun çok uzun süreceğini düşünmüyorum, bilhassa bu yılın içerisinde yeni açılan hastanelerimizle ilgili olduğunu söylemek istiyorum.

R 0 değeri şu lahza düşüyor. Bilhassa son 2 hafta içinde artan bir şekilde azaldığını ve 1’in altına içten düştüğünü söylemek istiyorum. Bundan sonraki dönemde daha fazla 1’in altında seyrederek bu olgu sayıların azalacağını ifade edebilirim.

Günlük verilen, daha açık konuşmak gerekirse hasta sayısı yalnızca hastanaye yatan hasta sayısı değildir. Hasta semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz.

Yedi Gündem

Abone Ol