Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Salgın sürecinde klima kullanımı

Salgına neden olan corona virüsünün hava yoluyla bulaşmasından ötürü, solunan havanın kalitesinin ehemmiyeti bu periyotta çok daha yeterli anlaşıldı. Bu da iç ortam iklimlendirmesi ve klimaların kullanımına dair çeşitli soruları akıllara getirdi. İklimlendirme dalının öncü markalarından Alarko Carrier da corona virüsü salgınıyla birlikte gündeme gelen havalandırma sistemleri ve klima kullanımı konusunda bir dizi açıklamalarda bulundu. Hem mesken tipi klimalar hem de alışveriş merkezi, otel, hastane üzere büyük yerlerin iklimlendirme ve havalandırma sistemlerine değinilen açıklamada şu bilgilere yer verildi…

ENFEKTE OLAN YOKSA KLİMA KULLANIMI VİRÜSÜ YAYMAZ!

Meskende yahut izole edilmiş özel mahallerde, ortamda enfekte olmuş birisi yoksa klima kullanımının Covid 19’un yayılmasında tesirli olduğuna dair rastgele bir delil bulunmadığı, hem küresel ölçekte hem de Türkiye’de, iklimlendirme alanında faaliyet gösteren dernek ve kuruluşlar tarafından yapılan açıklamalarda net bir formda lisana getiriliyor.

YERIN HAVA KALİTESİNE DİKKAT EDİLMELİ SİRKÜLASYON SAĞLANMALI

İklimlendirme aygıtları temelde mesken tipi ve merkezi sistemler olmak üzere iki kümeye ayrılır. Konut, işyeri üzere küçük alanlarda kullanılan iç ve dış üniteden oluşan mesken tipi split klima sitemlerinde oluşan ısıtma ve soğutma muhtaçlığı iç üniteye hasebiyle iç ortama dış üniteden bir soğutucu akışkan yardımıyla sağlanır. İç ortam havasını iklimlendiren bu sistemlerde taze hava beslemesi bulunmaz. Bu nedenle yerin hava kalitesine dikkat edilmeli, hava sirkülasyonu sağlanmalı, pencereler sistemli olarak açılarak doğal havalandırma yapılmalı yahut hava temizleme aygıtlarıyla iç ortam hava kalitesi uygun hale getirilmeli. Toplumsal aralığa, ferdî paklığa, kollayıcı ekipman kullanımına dikkat edildiğinde ve ortamda virüs taşıyan şahısların bulunmadığı durumlarda split klima kullanımının Covid 19 yayılımını arttırıcı bir tesiri bulunmaz.

BAKIMLAR SISTEMLI OLARAK YAPILMALI

Pak hava sirkülasyonunun yanı sıra klimaların temizliğinin ve bakımlarının tertipli olarak ve yetkili servisler tarafından yapılması yalnızca Covid 19 sürecinde değil her vakit çok kıymetlidir. Bu sayede aygıtın çalışma performansı ve kullanım ömrü de uzar. Mesken tipi split klimaların filtre ve batarya özellikleri, sirkülasyonu yapılan havanın kalitesinde de tesirli olur. Bu nedenle klima seçimlerinde farklı özelliğe sahip filtreler dikkatle incelenmeli ve aygıtlar buna nazaran tercih edilmeli.

TOPLU ALANLARDA DİKKATLİ OLUN

Merkezi iklimlendirme kategorisinde olan tiyatro, sinema, havalimanı, okul, hastane, restoran, alışveriş merkezi ve büyük ofis üzere toplu alanlarda kullanılan aygıtlar; havalandırma kanallarıyla tüm binanın iklimlendirmesini gerçekleştirir. Ortamdaki havanın tamamının dışarıya, dışarıdaki taze havanın da ısıtılıp/soğutularak iklimlendirme yapılacak ortama iletilmesi aygıtların en sağlıklı formda çalışması için en değerli noktadır.

ULTRAVİYOLE IŞIKLAR KULLANILABİLİR

Kimi durumlarda güç verimliliğini sağlamak için yüzde 100 taze hava kullanılmayan sistemler kurulabilir. Bu üzere durumlarda kullanılabilecek taze hava oranları iklimlendirme kesiminin en kıymetli teknik kuruluşlarından olan ASHRAE (Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği) tarafından belirlenmiştir. Fakat salgınla birlikte iç ortam havasının tamamı dış ortama aktarılarak iç ortama taze hava sağlanan (yüzde 100 taze hava kullanılan) sistemlerin gerekliliği çok daha güzel anlaşılmıştır. Hâlihazırda heyeti mevcut sistemler için de alternatif tahlillerden kelam edilebilir. Mevcut sistem üzerinde değişikliğe gidilerek ya da hava kalitesini arttıran ek aygıtlarla bu tahliller sağlanabilir. Ayrıyeten mevcut sistemlerde kirleticilerin (bakterilerin, virüslerin ve bilhassa uçucu organik bileşiklerin) varlığını azaltmak için; ultraviyole ışıklar, ultraviyole fotokatalitik oksidasyon, iyonizasyon, plazma, etkin karbon ve başka bileşenler kullanılabilir.

AYGIT PAKLIĞINA KIYMET VERİLMELİ

İklimlendirme aygıtlarının kullanım gayesi; yalnızca serinletmek ve ısıtmak değil birebir vakitte uygun ortam şartlarında insan bedeninin optimum düzeyde çalışmasını ve muhtemel sıhhat sorunlarına karşı daha dirençli olmasını sağlamaktır. İklimlendirme aygıtları yaşayan aygıtlardır. Münasebetiyle salgın sırasında ferdî paklığa nasıl değer veriliyorsa aygıtların paklığına ve bakımına da birebir biçimde değer verilmeli, bilhassa insan trafiğinin ağır olduğu alanlarda kullanılan aygıtların filtre temizliğinin ve genel bakımlarının vaktinde yetkili servisler tarafından yapılmasına dikkat edilmeli.