Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Sahte içkiye 7 tutuklama! Zehirlenmelerin sebebi belli oldu

8 ilde 44 kişi sahte içkiden hayatını kaybetti. Güvenlik Genel Müdürlüğü, “Zehirlenmeler, dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey arıtıcı sıvılara alkol aroması karıştırılmasından nedeniyle yaşandı.” açıklamasında bulundu. Keza 58 şüpheliden 7’sinin tutuklandığını bildirildi. 

Abone ol

İstanbul’da 7, Mersin, Trabzon ve Zonguldak’ta da 1’er birey sahte içkiden hayatını kaybetti. Son ölümlerle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 8 ilde 44 kişiye yükseldi. Güvenlik Genel Müdürlüğü, sahte içki ölümleriyle ilgili 58 şüpheliden 7’sinin tutuklandığını bildirdi. 

İçişleri Bakanlığı’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; ”Son zamanlarda alkollü alkol zehirlenmesine emrindeki olarak farklı illerimizde ölüm olayları yaşanmıştır. Olaylarla ilgili Emniyet birimlerimizce yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 58 şüpheliden 7’si tutuklandı.

2 depoya operasyon
Yaşanan vefat olaylarına sebebiyet veren sahte etil alkollerin kaynağının tespitine yönelik Güvenlik Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinesinde İzmir, Mersin ve İstanbul KOM Birimlerince gerçekleştirilen incelemeler neticesinde saptama edilen 2 depoya yönelik 12.10.2020 tarihinde işlem gerçekleştirilmiştir.

5 güvenilmez gözaltına alınmıştır
Yapılan aramalarda 10.505 litre etil içki, 1.550 adet boş bidon, 1.000 adet kapak, 3 adet içki üretim makinası ve fazla sayıda sahte etil içki etiketi ele geçirilmiştir. Olaylarla ilgili olarak 5 belirsiz gözaltına alınmıştır. Yapılan operasyonlarla etil alkolün piyasaya dağıtılması engellenerek daha fazla can kaybı yaşanmasının önüne geçildi. 

2.495 şişe sahte alkollü içki ele geçirildi
Güvenlik Genel Müdürlüğü KOM Birimlerince vefat olayları sonrasında 5- 11/10/2020 tarihleri arasında yapılan operasyonlarda 16.737 litre etil içki, 3.253 litre ile 2.495 şişe sahte alkollü alkol ele geçirildi. 

Zehirlenmelerin sebebi anlaşıldı
Son günlerde meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığımız incelemeler ve elde ettiğimiz bulgular sonucunda; marketlerde satılan ve dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey arıtıcı sıvılara, içki aromaları karıştırmak suretiyle içilmesinden dolayı zehirlenme vakalarının yaşandığı anlaşıldı. Halkımızın sağlığını tehdit eden firari ve sahte içkiye yönelik operasyonlarımız kararlılıkla devam etmektedir.”