Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! Kitle bağışıklığının en yüksek olduğu il Adıyaman

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (Covid-19) aleyhinde toplumsal bağışıklığın azami olduğu ili açıkladı. Koca, kitle bağışıklığının en yüksek olduğu ilin Adıyaman olduğunu söyledi.

Abone ol

Bilimsel çalışmalar yeni alıcı koronavirüse karşısında sürü bağışıklığını sağlamanın şimdilik muhtemel olmadığını ortaya koyarken, Sağlık bakanı Fahrettin Koca’dan yeni bir izah etme geldi. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın “Kitle bağışıklığının en yüksek nerede oluştuğu” sorusuna cevap verdi. Fahrettin Koca, Sarıkaya’nın sorusuna ‘Adıyaman’ yanıtını verdi.

Muharrem Sarıkaya’nın bugün yayımlanan yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Her akşam saat 19.00 civarında Türkiye’deki salgının ve yarattığı etkinin durumunu gösteren tablo nasıl oluşturuluyor? Uzun süredir merak ettiğim soruyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiğimde, verilerin ne denli dinç olduğunu, Türkiye’nin ne denli gelişmiş bir dijital sıhhat altyapısına sahip olduğunu önce özetledi.

İl ve ilçelerdeki her veriyi görüyor

Her Tarafta oluşturulan sistemin, salgınla birlikte ne denli önemli bir kolaylık sağladığının da altını çizdi. Koca, cep telefonundan girip bazı illerin ilçelerine kadar ulaştı ve oradaki salgın durumuna karşın her veriyi anında görme olanağına sahip…

Filyasyon ekiplerinin ne dek zamanda oraya gittiğini, nasıl bir tıbbi müdahalede bulunduklarını, hangi ilaçları verdiklerinden veriler hemencecik cep telefonuna ulaşıyor.

Ekrana bakıp ‘Adıyaman’ dedi

Bu aşamada kitle bağışıklığının en yüksek nerede oluştuğunu soruyorum, ekrandan bakıp, “Adıyaman” yanıtını veriyor. Oysa PSR testi yapan makineye virüs kalıntısı bulaşmış, makinenin kontamine olmuş olabileceğine de uyarı çekiyor, teftiş yapılmasını istediğini bildiriyor…”