Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

RTÜK’ten programlara ceza geldi

Müzakereler sonucunda Üstteki Kurul, programın 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde bulunan “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine tutarsız olamaz.” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle ATV’ye yönetimle ilgili para cezası uygulanmasına karar verdi.

Milli ve manevi değerleri hiçe sayan Yasaklanmış Elma’ya yaptırım

“FOX TV” nin  “Yasak Elma” dizisi hakkında hazırlanan raporu da değerlendiren RTÜK, yapımda tek gecelik ilişkilerin normalleştirildiği, çocuk ve gençler için olumsuz rol modeller oluşturulduğu hem tanrısal değerlere saygısızlık yapıldığı tespitlerine ulaştı.

Raporda hem dizi filmde Kur’lahza-ı Kerim’e saygısızlık yapıldığı gerekçesiyle izleyicilerden fazla sayıda şikâyet alındığı bilgisi de yer aldı. 

Üst Kurul, yayıncı kuruluşa yönetimle ilgili para cezası müeyyidesi uyguladı.

Kanal D’ye Hz. Adem cezası

“KANAL D” de yayınlanan  “Yeni Hayat” dizisi de cezadan kurtulamadı. 

Dizideki karakterler arasında geçen bir diyalogda Adem isimli bir kişiden bahsedilirken “…Adem? Şu insan olan. Hani ilk insan…” ve “…Böyle birincil insan vahşiliği var, değil yok natürel fakat lakin adam dediğin de zaten birazcık ilkel olacak…” biçiminde küçümseyen ifadelere yer verildiği, bu şekilde Hz. Adem’e yönelik alaycı bir tavır gösterildiği,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin açıklama özgürlüğüne ilişkin sınırlamalarından olan dini inançlara saygı görünüm yükümlüğünün yok sayıldığı ilgili uzman raporuna yansıdı.

Bilirkişi görüşünü haklı bulan RTÜK, Kanal D’ye yaptırım kararı aldı.

“Arıza”da dini değerlere saygısızlık, silah doğrultma, darp, rehin alma…

“SHOW TV” nin “Arıza” dizisini mercek altına alan Üstteki Kurul Üyeleri, filmde eski bir mafya liderinin ailesine mensup karakterler arasında geçen diyalogda “…Derler ama intikam olmak isteyen iki kabir kazsın, biri düşmanı biri kendi için…”, “…Ben memleketin en büyük mafya babalarından birinin oğlunu öldüreceğim…”, “…Lan gevşek! Adam gibi çekip gidecek misiniz mahallemizden? Yahut biz mi atalım ha?…”, “…Gel lan buraya! Ben seni Allah’ınızı!…”,  “…Allahsızlar!…” şeklinde ifadelere yer verildiğini fark etti.

Bu ifadelerle hem şiddete meyilli kişilerce rol model alınma riski oluşturulduğunu, ayrıca de dini değerlere saygısızlık yapıldığını, tabanca doğrultma, sopayla dövme, rehin alma gibi güç sahnelerine tartma verildiğini belirleyen RTÜK, yasa ihlali yapan yayıncıya yönetimle ilgili para cezası verdi.

RTÜK, İmam Hatip camiasına hakaret eden Tele 1’i affetmedi.

Tele 1 televizyonunda yayınlanan ve İlahiyatçı Cemil Kılıç ve eğitimci Yaşar Koçer’in yer aldığı “Karanlıktan Aydınlığa” isimli programda sarf edilen “…İmam Konuşmacı Liselerinde öğrenci mi geliştirmek hedeflenmiştir? Yahut bir partinin seçmeni mi yetiştirilmeye çalışılmıştır?…”, “…Seçmenin de ötesinde bir militan yetiştirme sahiden…İmam Konuşmacı Liselerinde okutulan fıkıh dersindeki kaynaklarla IŞİD’in dayandığı kaynaklar benzer…”, “…E o süre ne kadar İmam Hatip öyle IŞİD dedim…” sözleri değerlendiren Üstteki Kurul,  İmam Hatip Okulları ile terör örgütü kabul edilen DAEŞ-IŞİD’in ilişkilendirilmesinin kötüleme özelliğinde olduğuna kanaat getirdi.

Yayının 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde bulunan “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine tutarsız olamaz, kişi ya da kuruluşları tenkit sınırları ötesinde onur kırıcı, onur kırıcı ya da iftira niteliğinde ifadeler içeremez.” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle, Tele 1’e yönetimsel para cezası verilmesine karar verildi.   

küstah ve küstah ifadeler TV 8’e pahalıya mülk oldu.  

“TV8” in “Doya Doya Moda” adlı yarışma-eğlence programında ise, çocuklara ve gençlere kötü misal oluşturabilecek negatif tutum kalıpları ve ağır sözlü ithamlar sergilendiği tespit edilerek, kuruluş hakkında yaptırım kararı alındı. 

Yayında, “…Haddini bil!…”, “…Sen bana haddimi bildiremezsin!…” şeklinde ifadeler kullanılarak yüksek sesle tartışıldığı, kavga edildiği, yarışmacıların tartışma sırasında asap krizi geçirme görüntülerine yer verildiği, yarışmacıların kişilik ve karakterlerini hedef alarak  birbirlerini aşağıladığı, aşağılayıcı ve onur kırıcı ithamlarda bulunulduğu Üstteki Kurulca belirlenerek, 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde yer alan hükümleri ihlal eden TV 8’e yönetimsel para cezası müeyyidesi uygulandı.

Yedi Gündem

Abone Ol