Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

PS5 fiyatı haftaya açıklanıyor: 16 Eylül’de büyük aktiflik var

Sony yeni kuşak oyun konsolu PlayStation 5 için önümüzdeki hafta kıymetli bir aktiflik düzenlemeye hazırlanıyor. Yapılan resmi açıklamalara nazaran 16 Eylül tarihinde TSİ 23.00‘da yeni bir PlayStation 5 aktifliği düzenlenecek. Aktifliğin 40 dakika uzunluğunda olacağı belirtildi.

Sony’nin yayınladığı yazıda aktifliğin oyun odaklı olacağı tabir edilmiş. Hem birinci parti oyunlar hem de partner stüdyolardan yeni oyun fragmanları gösterilecek. Ayrıyeten PS5’in fiyatının ve ön sipariş tarihlerinin de nihayet resmen açıklanması bekleniyor.

PS5 fiyatı konusunda şu anda elbette birçok söylenti var. Xbox Series X’in 499 dolar olarak açıklanmasının akabinde PS5’in tam olarak nereye pozisyonlanacağı merak ediliyor. Burada genel beklenti diskli PS5’in 499 dolar, disksiz dijital versiyonun ise 399-449 dolar olabileceği istikametinde. Dijital konsolun fiyatı bilhassa de kritik bir ehemmiyete sahip. 399 dolar olarak açıklanması halinde dijital PS5 yeni kuşağın en çok satan konsolu olabilir. 

Dijital PS5 399 dolar olabilir mi?

PS5’in diskli ve dijital versiyonları ortasında elbette 100 dolarlık bir maliyet farkı yok. Lakin burada değerli olan nokta, dijital PS5 kullanıcılarının bütün oyun alımlarını PS Store üzerinden yapmak zorunda olması. Bu durum elbette Sony için daha fazla yazılım geliri manasına gelecek çünkü PS Store üzerinden yapılan her bir satın alımdan %30’luk hisse direkt Sony’ye gidiyor (kutulu oyunlarda ise bu durum geçerli değil). Hasebiyle Sony donanım tarafında ziyan etse dahi yazılım gelirleriyle çok daha fazla kar elde etme ihtimali var. 

Tabi bunlar şu an için sadece birer söylenti. Sony nasıl bir strateji izlemek istiyor bunu önümüzdeki hafta göreceğiz.