Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Osman Kavala iddianamesi kabul edildi! Detayları neler?

Osman Kavala hakkında hazırlanan ikinci iddianamenin detayları belli oldu. İddianamede, Osman Kavala ve Henri Jak Barkey için ağırlaştırılmış müebbet ve 20’şer yıla kadar hapis isteniyor.

Abone ol

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca tamamlanan soruşturma sonunda 28 Eylül’de hazırlanan iddianame, bugün gönderildiği İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 64 sayfalık iddianamede, meslek insanı Osman Kavala ve hakkında yakalama kararı yer alan Henri Jak Barkey “kesin olmayan” sıfatıyla yer alıyor. İddianamede, belirsiz Henri Jak Barkey için “Amerika Birleşmiş Devletinde etkinlik bildiren Wilson Center hafıza kuruluşunda Orta Doğu analisti ve uzmanı olarak çalıştığı, istihbarat faaliyetlerinde bulunduğu, Türkiye Cumhuriyeti sosyal siyasal demografik yapısını mükemmel bildiği, bir yandan PKK/KCK , PYD terör örgütü diğer yana da FETÖ/PDY silahlı terör örgütü yapılanması ile yoğun ve derin irtibat halinde olduğu, bu irtibatın alelade bağlantının ötesinde bu terör örgütlerinin eylem stratejilerinin üstünde inisiyatif kullanabilecek düzeyde etkin olduğu” ifadelerine yer verildi. İddianamede, güvenilmez Henri J. Barkey’in, “uzun yıllar CIA’de devir aldığı, üstteki seviye CIA yetkilileri ile çok sıkı ilişkilerinin bulunduğu, uzun yıllardır Türkiye özelinde araştırmalar yaparak CIA ve ABD hükümetlerine raporlar hazırladığı” da belirtildi. Belirsiz Osman Kavala hakkında ise “Anadolu Kültür A.Ş.ve kurucusu ve yöneticisi olduğu öteki STK’lar, şirketler ve kuruluşlar aracılığıyla ülkemiz halkının kültürel ve sosyal durumuna ilişkin çalışmalar yaparak ayrıntılı, önemli bilgilere ulaştığı gibi bu STK, kurum ve kuruluşlar aracılığıyla ayrımcılığı amaçlayan faaliyetlerde bulunduğu” anlatıldı. Kavala ve Barkey açık havada soruşturma aşamasında başka şüphelilerin olduğunun tespit edildiği, çalışmalar devam ettiği gerekçesiyle bu kişiler yönünden dosyanın ayrıldığına da uyarı çekildi.

“Barkey seyahat sürecinde fazla sık Türkiye’ye geldi”
Kesin Olmayan Henri Jak Barkey’in “Gezi Kalkışması sürecinde fazla sık şekilde diğer zamanlardan ayrı olarak Türkiye’ye geldiği”, kesin olmayan Osman Kavala’nın ise “Gezi Kalkışması’nın fiili olarak başlamasından bir gün önce 27 Mayıs 2013’te Türkiye’den çıkış yaptığı, kalkışmanın devam ettiği tarihlerde ise Türkiye’de bulunduğunun tespit edildiği” kaydedildi. Kavala ve Barkey’in “yapmış oldukları seyahatler, irtibat irtibatları, milletlerarası toplantı ve konferanslar ve de kişiler ile yapılan görüşmeleri oluşturulan algının aksine sosyal, kültürel gelişmeyi, iyileşmeyi amaçlayan faaliyet olarak yok, Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli menfaatleri aleyhine yapılmış etkinlikler olduğu” da öne sürüldü. İddianamede, kesin olmayan Henri Jak Barkey’in de bulunduğu tanıdık olmayan istihbarat servisleri ile ilişkili toplam 15 kişinin 15- 17 Temmuz 2016’da Büyükada’daki Splendid Otel’de yaptıkları toplantıya da yer verilerek, “15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği saatlerde değişken Henri J. Barkey, Ellen B. Laipson, Ali Vaez ve Ellie Geranmayeh’in sabaha kadar darbe girişimini takip ettikleri, yoğun şekilde milletlerarası irtibatlar kurdukları” vurgulandı. Barkey’in “Adalar ilçesinde darbe girişimi nedeniyle yaşanabilecek ve yaşanan hücum olaylarına nispeten tehlikesiz bir mesafeden bu yöndeki girişimin takip edilerek süreci yönlendirdiği anlaşılmıştır” denildi.

“Tweetinden daha sonra cumhurbaşkanının kaldığı otel basıldı”
Kesin Olmayan Henri Jak Barkey’in ise darbe girişiminin az önce başlarında saat 00.26’da Twitter hesabından “Bu önemli bir darbe olsaydı, Cumhurbaşkanı ve Başbakanı yakalarlardı” biçiminde paylaşım yaptığı, “bu tweetinden yaklaşık 30 dakika sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konakladığı Marmaris’teki otele darbeci teröristler tarafından basıldığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otelden ayrıldığının ve uçakla başka bir şehre gitmek üzere olduğunun darbeci teröristler göre anlaşılması üzerine kesin olmayan Henri J. Barkey ve Ellen B. Laipson’un da tahlilci olarak çalışmalarına katıldığı Stratfor’un devlete ait Twitter hesabından Cumhurbaşkanı’nın uçağının uçuş bilgileri ve koordinatlarının yayınlandığı” belirtildi.

“Pensilvanya’yı simgeleyen çanı otele bıraktı”
Splendid Otel çalışanlarının ifadelerinden değişken Barkey’in otelden ayrılırken, üstünde FETÖ Silahlı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen’in 1999 yılından bu yana ikamet ettiği ve 15 Temmuz darbe girişimini yönettiği Amerika Birleşik Devletleri Pensilvanya Eyaleti’nin isminin ve haritasının yer aldığı çanı resepsiyona bıraktığı belirtilerek şöyle denildi: “FETÖ’nün yuvası olarak kabul edilen Pennsylvania Eyaleti’ni simgeleyen çanı darbe girişiminden önce Türkiye’ye gelirken yanına getirmesi ve otelden ayrılırken de bu çanı resepsiyona bırakması hayatın olağan akışı içerisinde bir davranış değildir ve darbe girişimi sonrası Türkiye’den ayrılarak yeniden Türkiye’ye gelmeyen kararsız göre darbe girişimi ile ilgili verilmiş istihbari bir mesaj mahiyetinde olduğu açıktır.”

“Cumhurbaşkanı’nın yolculuk bilgileri paylaşıldı”
İddianamede, “Henri Jak Barkey’in kendisiyle birlikte kalan oturum katılımcısı diğer şahıslardan farklı biçimde gece baştan başa darbe girişimine dair gelişmeleri yakından peşine düşüp takip ederek gergin bir şahsiyet yapısı ile sürece dair yönlendirme olarak kabul edilebilecek irtibatlarda bulunduğu, kendisiyle irtibatlı olan yabancı birey ve kurumların Türkiye Cumhuriyeti sayın Cumhurbaşkanı’nın yolculuk bilgilerini sosyal ağ üzerinden paylaşmasının da bu kapsamda olduğu, Barkey’in casusluk eylemleri kapsamında lokal işbirlikçisi ve ülkemizdeki faaliyetlerinde iştirak halinde birlikte hareket ettiği kesin olmayan Osman Kavala’nın da darbe girişimi öncesinde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü namına darbe girişimini sevk ve yöneten örgütün mahrem sorumluları ile birbirine paralel bir kısım irtibatlarda bulunarak darbe girişimine hazırlık hareketlerinde bulunduğu” ifadelerine de yer verildi.

Ağırlaştırılmış müebbet ve 20’şer yıl hapis isteniyor
Her iki kesin olmayan hakkında “Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir zor kullanarak değiştirmeye teşebbüs” ve “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, rahat kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etme” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 20’şer yıla dek hapis talep edildi.