Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Öğretmenler Günü ne zaman 2020 24 Kasım hangi gün?

Yüz yüze eğitimin kademleli olarak başlaması ile birlikte öğrencilerler Öğretmenler Günü ne zaman 2020 hangi güne eşit geliyor araştırmasına başladı. Türkiye’de her yıl Öğretmenler Günü 24 Kasım’da kutlanır. 2020 yılında Öğretmenler Günü salı gününe eşit geliyor.

Abone ol

Eğitimin kademeli olarak başlamasıyla birlikte aylardan daha sonra okullar öğrenciler ile dolmaya başlayacak. Öğrenciler için en kayda değer ve manalı günlerden biri olan Hoca Günü ise ekim ayının başlaması ile birlikte araştırılmaya başladı. Peki bu sene yani 2020 yılında Türkiye’de Öğretmenler Günü hangi gün kutlanacak? Öğretmenler Günü 2020 ne zaman? 

Türkiye’de Öğretmenler Günü her yıl 24 Kasım’da kutlanır. 2020 yılında 24 Kasım ise salı gününe denk geliyor. 24 Kasım’da öğrenciler ilk olarak Baş Hoca Atatürk olmak üzere bütün öğretmenler için şiirler okuyor ve bu anlamlı günü kutluyor. 

Öğretmenler Günü ne vakit: Türkiye’de her sene 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Halk Müziği Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Öğretmenler Günü ülkemizde 1981 yılından beri 24 Kasım’da kutlanır.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Anma Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir

Bazı ülkelerde 1994’deri beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Öğretmenler Günü mesajları: Ögretmen, Doğan Güneşe Aynı. Etrafını Aydınlatarak Karanlıklara Meydan Okur. Ögretmenler Günün Kutlu Olsun! – Bütün bildiklerini bize öğrettin, millete yardımcı bireyler ettin, kalemi kılıçtan fazla keskinlettin, çareler ürettin sen öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

– Bir Ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; Eğitim ve ögretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak muhtemel olabilir. Ögretmenler Günün Kutlu Olsun!

– Dünyanın en degerli varlıkları olan siz Öğretmenler! Bugün, Türk Öğretmeninin Şeref Günüdür. Ona Olan Saygıyı Yenileme, Onun Yüceliğini Anma Günüdür. Böyle Manalı Bir Günde Hepinizi Sevgiyle, Samimiyetle Kutluyoruz. Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

– Çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakarlığı belirten sizlere fazla borçluyuz. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun. – Siz Ögretmenler “sevgi Elcileri” Siniz. Sınıfta yasama sevinci, Toplumda Kolaylık, Ülkede Barış, Meslektaşları arasında demokratliğin Simgesisiniz. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

– Sen bahçemde tek gül, kalbimde tek cansın. Sen sevdiren öğretensin öğretmenler gününüz kutlu olsun canım öğretmenim. – Dünyanın en kutsal vazifesini yapan bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü canı gönülden kutlar ellerinden öperim.

Tüm bildiklerini bize öğrettin, millete faydalı bireyler ettin, kalemi kılıçtan fazla keskinlettin, çareler ürettin sen öğretmenim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

-Ülkemizin fedakar öğretmenleri, sizler her şeyin en güzeline layıksınız. Ögretmenler Gününüz kutlu olsun! -Okumayı yazmayı seri düzgün saymayı her lahza içten olmayı sen öğrettin öğretmenim…

-Sevgiyle, bilgiyle yoğurdun bizi, bu azimle aştık cahillik denizini, barışın güvercini, doğruluk hazinesi, inan fakat sensin, can öğretmenim…