Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

NASA SpaceX Roketini Fırlattı

SpaceX Roketi

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ve California merkezli SpaceX işletmesi tarafından uygulamaya konulan tarihi fırlatılış, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Amerika Birleşik Devletleri doğu saati ile 15.22’de TSİ 22.22 yapıldı.

İlk insanlı test uzay yolculuğu, NASA ve SpaceX’in sosyal medya hesapları başta olmak üzere bir hayli Amerikan televizyon kanalı tarafından canlı yayınlandı.

5 Mayıs’ta yapılması tasarlanan fırlatılışın, dakikalar kala hava koşullarının namüsait olduğu mazereti ile ertelendiğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki fırlatılışın bugün reelleşeceğini bildirmişti.

Galibiyet ile hakikatleşen tarihi insanlı fırlatılış ve yine kullanılır roketle yapılan uzaya yolculuk sonucunda, NASA’nın dünya yörüngesinde bulunan Beynelmilel Uzay İstasyonu’na astronot yollamak için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği takribî 85 milyon dolarlık giderden kurtulmasının da yolu açılmış oldu.

NASA, 2011 senesinden bu yana tayfalı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ait Soyuz uzay vasıtalarını kullanıyordu.

Crew Dragon’un inşası için 6 sene gayret tüketti

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX işletmesi, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 sene gayret tüketti.

İnsanlı uçuşu reelleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan zaferli test uçuşu ile uzay sanayisi için atacağı öbür adımlar için güven tazeledi.