Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Muğla’da babasını 24 yıl sonra bulan adam tazminat davası açıp 351 bin TL aldı

Film gibi olayın adresi Muğla.. Belediye otobüsü şoförü Evren Altın, 24 yıl sonradan gerçek babasını bularak “babalık görevini yerine getirmediği” gerekçesi ile açtığı tazminat davasını kazandı. Baba oğula 351 bin TL ödeyecek.

Abone ol

Muğla’da yaşayan evli ve 1 çocuk babası Cihan Altın (31), 5 sene önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde şoför olarak işe başladı. İşe başlamasından 2 sene değin daha sonra, her gün olduğu gibi seferini yaparken bir yolcu kendisine yaklaşıp, “Sen Kömürcü Orhan’ın oğlu değil misin; şu 1000 lirayı al da babana ver. Ona, aldığımız kömür sebebiyle borcumuz var” dedi.

Bir vakit şaşırma yaşayan Altın, otobüsü durdurup, kendisine parayı verdikten daha sonra inen yolcunun peşinden gitgide artarak, “Beni biriyle karıştırdınız galiba” dediyse de kabul ettiremedi. Parayı veren kişi ısrarla “Sen kömürcü Orhan’ın oğlusun” diyerek, uzaklaştı.

Gerçeği 24 yıl sonra öğrendi

Kâinat Altın, mesai bitiminde eve gidip, yaşadıklarını annesine anlattı. Annesi, anlattıkları karşı sessiz kalınca, Altın’ın merakı daha da arttı. Aradan birkaç gün geçtikten sonradan Altın, bütün ailesi ve akrabalarını evine gösteri edip, yaşadıklarını burada bir kere daha anlatınca 24 yıldır kendisinden saklanan reel ortaya çıktı. Altın, her hafta mezarını ziyaret ettiği kişinin, babası olmadığını öğrendi. Bunun üzerine Altın, DNA testi yaptırmak için mahkeme emri ile mezarı açtırıp, kemik örneği aldırdı. Alınan kemik örneği incelemesi sonucunda Altın, mezarda yatan Yaşar Yıldırım ile hiçbir akrabalık bağının bulunmadığını öğrendi. Bu gelişmenin ardındaki tekrar yakınlarını toplayıp, hakiki babasının kim olduğunu sordu. Bunun üzerine Suzan Altın, 24 yıldır oğlundan sakladığı gerçeği açıklayıp, babasının ‘Orhan Karaca’ olduğunu söyledi.

‘Tazminat davasını kazandı’

Altın, ulaştığı Muğla’nın Ula ilçesinde yaşamış gerçek babası iş insanı Orhan Karaca’nın (59) bu durumu kabul etmediğini belirtip, sonradan, yaşananları şöyle anlattı:

“Durumu mahkemeye taşımadan önce bir kez daha kendisi ile görüşüp, cet ismini almak istediğimi söyledim. Lakin hayal kırıklığına uğradım. Annemin kızlık soyadını aldıktan sonra öz babama Muğla Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 2017 yılı mayıs ayında ‘babalık’ davası açtım. Yapılan DNA testinde Orhan Karaca’nın yüzde 99,99 ihtimalle biyoloji ile ilgili babam olduğu ortaya çıktı. Davayı kazandım. Davayı kazandıktan sonra kendisi ile bir kere daha görüştüm. Ama, o beni tekrar evladı olarak kabul etmedi.  Soyadını taşımama izin vermedi. O beni evlat olarak kabullenmiyorsa ben de onu baba olarak kabullenmedim.

Gerisinde da kendisine ‘babalık görevini yerine getirmediği’ için 355 bin liralık tazminat davası açtım. Bu dava lehime sonuçlandı, 351 bin lira tazminat kazandım.

Baba davadan önce 400 bin TL önerge etti

Buna rağmen beni hiçbir şekilde evladı olarak kabul etmedi. Hatta, ben kendisine dava açmadan önce, bana davadan vazgeçmemi, kendi soyadını almamam için aracılarla 300 bin, 400 bin lira civarında para önerge etti. Kabul etmedim. Çünkü hiçbir süre insanın gerçek kimliği ile oynanmaz. İnsanın gerçek kimliği neyse odur. Kendisi davayı temyize götürdü. Sorun değil. Sonuçta mahkeme davayı onayacaktır. Kazanacağım tazminatın tamamını Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışlayacağım. Hem, ileride babamdan servet kalır ise onu da tek bir kuruşuna bile dokunmadan bağışlayacağım” dedi.

Altın, tek hedefinin annesini değil reel babasının soyadını taşımak olduğunu söyledi.