Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Mevlid Kandili tarihi 2020 ne zaman fazileti ve önemi nedir?

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa’nın doğum yıldönümü olan Mevlid Kandili için geri sayım başladı. 2020 Diyanet dini günler takvimine göre Mevlid Kandili Rebiüevvel ayının 12. günü yani 28 Ekim çarşamba günü algılama edilecek. Peki mevlid kandilinde oruç tutulur mu?

Abone ol

Ekim ayının başlaması ile birlikte birçok vatandaş Mevlid Kandili ne zaman idrak edilecek araştırması yapıyor. Rebiüevvel ayının 12. gününe denk gelen Mevlid kandili Diyanet dini günler takvimine kadar 28 Ekim çarşamba gününe eşit geliyor. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’in dünyaya gelişinin yıldönümü olan Mevlid Kandilinde neler yapılır, nasıl ibadet edilir ve Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu? 

Mevlid ne çağırmak: Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebî’ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

Âdem aleyhisselam ve her şey, Onun şerefine yaratılmıştır. Arş ve gökler, Cennetler üzerine, mubarek ismi yazılmıştır. Ona Muhammed adını, dedesi Abdülmuttalib koydu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, herkesin Onu medhedeceğini rüyada görmüştü. Muhammed, fazla medholunan demektir.

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshabına eğlence verir, dünyaya teşrif ettiği ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir, halife iken, mevlid gecesinde, Eshab-ı kiramı toplayıp, Resulullah efendimizin dünyaya teşrifindeki doğaüstü hâlleri konuşurlardı.

Mevlid kandili ne zaman: Mevlid Kandili bu yıl 28 Ekim 2020 Çarşamba gecesi seziş edilecek.

Mevlid Kandilinde neler yapılır: Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı kutsal gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ama bu gün ve gecelere ait özel bir namaz ya da ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda kutsal gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen saptamak için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler gaz lambası gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; kusur ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza ya da beyhude namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

 Gaz Lambası gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç yetişmek müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana dek, ‘Değil mu benden affetme isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, değil mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.