Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Mevlid kandili nedir 2020 önemi Mevlid Kandili ne zaman başlar?

Rebiüevvel ayının 12. gecesi Hz. Muhammed’in doğuşu yani Mevlid Kandili idrak edilecek. Bu manalı ve mübarek geceyi hakkıyla devretmek isteyenler ise Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu, kaç gün oruç tutulur araştırmasını yapıyor. Peki Mevlid kandili bu sene hangi gün ve kandil gününü oruçlu aşmak gerekir mi?

Abone ol

Mevlid Kandili’ne bundan böyle sayılı günler kaldı. İslam alemi için önemli olan Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu, kaç gün gün oruç tutulur araştırmaları ise başladı. Rebiüevvel ayı içinde olan ve 12. geceye denk gelen Mevlid Kandili bu sene 28 Ekim Çarşamba  günü algılama edilecek. Hz. Muhammed’in doğum günü olan bu anlamlı ve özel gecede nasıl ibadet edilmeli, nasıl dua etmeli işte merak edilenler…

Dini kaynaklara kadar Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasına dair herhangi bir data yer almamasına rağmen, bu gece, Resulullahın doğum vaktinde görülen hâlleri, mucizeleri okumak, kulak vermek, öğrenmek fazla sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak sevap olarak nitelendirilebilir. İslam âlimleri mevlid gecesine çok siklet vermişlerdir.

Mübarek gecelerin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilavet-i Kur’ân, dua gibi tüm ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir… Kutsal gecelerde kılınan bir takım hususi namazlar sünnette mevcut değildir; muteber bir rivayete de istinad etmezler.

Bu, “O gecelerde namaz kılmak mekruhtur” anlamına gelmez. Teheccüd ve nafile namazları özendirme eden rivayetler çoktur. Bunların mübarek gecelerde yapılması kuşkusuz daha faziletlidir.” (Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/289). Gaz Lambası gecelerine ait olduğu kaydedilen namazları da hem kılmakta bir beis yoktur; sevaptan hâli değildir.

Mevlid kandili duası ve namazı: Mevlid Kandili gecesinde edilen dualar kabul olur. Gaz Lambası gecesi 4 rekat tesbih namazı kılabilirsiniz. Mevlid Kandili duası ile kandil namazının kılınışı, nasıl maksat edildiğini saat kaçta kılmanız gerektiğini aşağı bulacaksınız.

Mevlid Kandili’nde kimin bir dileği varsa akşam namazını kılıp yerinden kalkmadan 40 kere Fatiha süresini okuyup peşinde şu duayı ederse kabul olunur. 

-“Allah’ım ! Senin ilmin benim isteğime yeterlidir. Fatiha hürmetine dileklerimi ihsan eyle. Senin keremin bana kafidir. Kereminle muamele eyle. Fatiha hürmetine gönlümde olanı meydana getir Allah’ım!”

Bu duadan sonra kişi dileğini yaradan da isteyebilir.

Mevlid Kandilinde kılınması önerilen tesbih namazı vardır. Gaz Lambası namazına ise şöyle hedef edilirerk kılınır;
Yâ Rabbî, gaye eyledim rızâ-i şerîfin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili habîbin, başimızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz Sallallahu Aleyhi Wesellem’in hürmetine ve bu geceki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Allâhü Ekber“

Tesbih namazı kaç rekattır:  Günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezberden kavramak gerekir. Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75’dir. Dört rek’atte 300 tesbih okunmuş olur.

سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ
“Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym”

Tesbih namazı nasıl kılınır: “Allâhü Ekber” diyerek namaza başlanır. Yukarıdaki tesbih: 

-“Sübhâneke…”‘den sonra 15 defa, 
-Zamm-ı sureden sonradan 10 kere, 
-Rükûda 10 kere, 
-Rükûdan doğrulunca 10 kez, 
-Secdede 10 defa, 
-Secdeden doğrulunca 10 kere, 
-İkinci secde de 10 defa, okunur. 

Böylece birinci rekat kılınmış olur.

İkinci rekata kalkılınca Fâtiha-i şerîfeden önce yine 15 defa, öteki yerlerde de, tanımlama edildiği gibi 10’ar defa okunarak 4 rek’at tamamlanır. Mevlid Kandili tesbih namazının öteki tarafları aynen diğer namazlarda olduğu gibidir. Fark yalnızca okunan tesbihlerdir. 

İkinci rekatte oturulduğunda, “Et-tehiyyâtü…” den sonradan, “Allâhümme salli…” ve “Allâhümme bârik…”, üçüncü rekat için ayağa kalkıldığında da “Sübhâneke…” okunacaktır.

Mevlid ne çağrıda bulunmak: Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebî’ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten daha sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

Âdem aleyhisselam ve her şey, Onun şerefine yaratılmıştır. Arş ve gökler, Cennetler üzerine, mubarek ismi yazılmıştır. Ona Muhammed adını, dedesi Abdülmuttalib koydu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, herkesin Onu medhedeceğini rüyada görmüştü. Muhammed, çok medholunan demektir.

Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshabına gösteri verir, dünyaya teşrif ettiği ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir, halife iken, mevlid gecesinde, Eshab-ı kiramı toplayıp, Resulullah efendimizin dünyaya teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı.