Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

MEB Açık Lise kayıt takvimi: 2020 AÖL kayıt ve kayıt yenileme ne vakit?

Örgün eğitime çeşitli sebeplerden devam edemeyen ve çalışan adaylara lise mezunu olma fırsatı sağlayan Açık Öğretim Lisesi 1. devir kayıtları başladı. AÖL’e kayıt yaptırmak isteyen adaylar gerekli evrakları tamamlayarak Halk Eğitim ve Mesleksel Eğitim merkezlerinden ön kayıtlarını yapabilecek. Ön kayıt sürecini yapan adaylar mutabakatlı bankalara birinci kayıt imtihan fiyatını bankalara yatıracak. Pekala AÖL kayıt ve kayıt yenileme nasıl yapılır? İşte MEB 2020 Açık Öğretim Lisesi kayıt tarihli ve ayrıntılar…

AÖL KAYIT YENİLEME NE VAKIT?

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan resmi  açıklamada; “2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı 2020/1. Periyot Kayıt Yenileme İş ve Süreçleri 07.09.2020 Pazartesi günü başlayacaktır.” tabirleri kullanıldı.

2020-2021 AÖL YENİ KAYIT MÜRACAATLARI NE VAKIT YAPILACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı 1. periyot Yeni kayıt süreçlerinin 31 Ağustos’ta başlayacağı duyuruldu. Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı I. Periyot birinci kayıtları 31 Ağustos – 09 Ekim tarihleri ortasında yapılacak. AÖL yeni kayıt yenileme süreçleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler http://aol.meb.gov.tr/adresi üzerinden açıklanacak.

 

AÖL KAYIT YENİLEME SÜREÇLERI NE VAKIT?

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 1.Dönem Yeni Kayıt Süreçleri 31 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak.18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) öğrencilerinin yılda 2 periyot, 3. Devir imtihanının birinci günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 periyot kayıt yenilemeleri mecburidir.

AÖL YENİ KAYIT SÜREÇLERI NEREDEN YAPILACAK?

Vilayet ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri,

– Açık Öğretim Lisesine birinci kayıt yaptıracak olan öğrenciler;

– Kayıt için gerekli evrakları ile öncelikle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne başvurarak Ön Kayıtlarını yaptıracaklardır.

– Halk eğitimi merkezi müdürlükleri eksik evrak ve evrakında eksik bilgi olan öğrencilerin birinci kayıt evraklarını teslim almayacak ve eksik evrak ile süreç yapmayacaktır.

– Ön kayıt süreci gerçekleşen öğrenci birinci kayıt imtihan fiyatını mutabakatlı bankalara yatıracaklardır.

– Eksik evrak ve bilgi ile birinci kayıt alan halk eğitimi merkezi müdürlüğü öğrencinin birinci kayıt evrakındaki eksik evrak ve bilgileri tamamlamakla yükümlüdür.

2020 AÖL YENİ  KAYIT FIYATLARI BELIRLI OLDU!

Açık Liseye birinci kayıt yaptıracak öğrenci, imtihana girmek istediği her devir için imtihan fiyatı ödemek zorundadır. 2020 yılında, bir devir için birinci kayıt imtihan fiyatı olarak 50 TL ve halk eğitim merkezi okul aile birliği hesabına 10 TL olarak belirlenmiştir.

50 TL Açık Öğretim Lisesi Birinci Kayıt Imtihan Fiyatı olarak mutabakatlı bankalara yatırılacaktır. 10 TL ise halk eğitim merkezi okul aile birliği banka hesabına yatırılacak yahut makbuz karşılığında teslim edilecektir

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

Açık Öğretim Lisesi irtibat teknolojilerini kullanarak yer ve vakit sınırlaması olmadan şahısların eğitim almalarını sağlayan uzaktan eğitim modelidir. 

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar, 

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, 

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan yahut mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık yahut 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık yahut 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar, 

d) Yurt dışında tahsil görmüş olup, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, üstteki (a), (b), (c) ve (ç) hususlarındaki kurallardan birini taşıyan Denklik Evrakı almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha evvelki tarihte düzenlenmiş olanlar (Talim ve Terbiye Heyeti Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı) başvurabilir.

Kayıt süreçleri, açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından belirlenen müracaat tarihlerinde yapılır. Açık Öğretim Lisesinde yaş sonu ve devam zaruriliği aranmamaktadır.