Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Maskelerle ilgili korkutan iddia: Karbondioksit zehirlenmesi riskini arttırıyor

Yeni müşteri koronavirüs salgınına aleyhinde kullanılan maskelerin karbondioksit zehirlenmesi riskini arttırdığına ilişkin iddialara karşılık bilim insanlarından izah etme geldi.Yapılan açıklamada maskelerle ilgili yalan yanlış bilgilerin ciddiye alınmaması gerektiği bildirildi.

Abone ol

Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni alıcı koronavirüs salgınından korunabilmek için kullanılan maskelerin karbondioksit zehirlenmesi riskini arttırdığına ilişkin bir bahis ortaya atıldı. Bilim insanlarından konuyla ilgili yorumlama geldi.

Yapılan bir araştırma sonucu bilim insanları, akciğer rahatsızlığı yaşayanların bile maske taktıklarında oksijen kalitesi ve miktarı açısından herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını belirterek, maskelerle ilgili yalan yanlış bilgilerin ciddiye alınmaması gerektiğini söyledi.

Alıştırma kapsamında sağlıklı ve kronik rahatsızlığı yer alan kişilerden oluşan 2 grubun, maske taktıklarında kanlarındaki oksijen ve karbondioksit miktarının değişimleri ölçüldü.

İncelemeler sonucu, her iki grubun da nefes almak için azıcık daha artı mücadele göstermeleri gerektiği belirtildi. Oysa araştırmacılar, bu durumun oksijen veya karbondioksit oranlarında bir değiştirme olacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

Konuya ilişkin açıklamalarda yer alan Miami Üniversitesi’nden hekim Michael Campos, “Çok ciddi akciğer sorunları yaşayan insanlarda bile etkilerin çok minimal olduğunu yaptığımız egzersiz ile gösterdik.” ifadelerini kullandı.