Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Mansur Yavaş sosyal yardım alan ailelerle ilgili iki projeyi açıkladı

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal yardım alan 160 bin aileye iyi haber verdi. Yavaş, ardım bölge ailelerin aylık 10 tonu aşmayan su faturasını 10 TL’ye sabitleyeceklerini ve ücretsiz internet hizmeti sağlayacaklarını açıkladı.

Abone ol

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, Ermenistan’ın Azerbaycan’a düzenlediği saldırılara karşı iki taraflı ayıplama bildirisiyle açıldı. sosyal ağ hesapları, Youtube kanalı ve ABB TV üzerinden canlı olarak yayınlanan Meclis Toplantısı’nda, Başkent gündemine ilişkin önemli konular görüşüldü.

Pandemi sürecinde uzakta eğitimden yararlanmaları konusunda internet erişimi ya da bilgisayarı olmayan mahallelere ücretsiz internet hizmeti götürdüklerini ve Belediye birimlerindeki bilgisayarları öğrencilerin kullanımına açtıklarını ifade eden Başkan Yavaş, sosyal takviye bölge ailelerin çocuklarına bir müjde daha verdi.

“Sosyal takviye alan ailelere ücretsiz internet”

Yavaş, “Varsayım ediyorum 2 ayda internetsiz köy kalmayacak. İnternet şayet çoğu mahallede var fakat vatandaşlar bundan böyle ücretsiz yararlanacaklar. Aile Hayat Merkezleri ve Belediyeye ait birimlerdeki 869 bilgisayarı gelin kullanın dedik ama müracaat 412’de kaldı. Hala kendilerine bir şekilde ulaşmaya çalışıyoruz. Ankara’daki tüm mahallelere bedava internet çalışmasına başlıyoruz. Bir öteki çalışmamız daha olacak onu da ileride açıklayacağız. Tableti olanların da Belediye’den yararlanacağı bir sistemi yeniden ilk kere biz yapacağız. Türkiye’de öncelikle tüm sosyal takviye alan ailelere ücretsiz internet vereceğiz. Şu lahza ona çalışıyoruz. Buradan onun müjdesini de vereyim.”

“10 ton su 10 TL fiyata sabitlenecek”

Başkan Yavaş, sosyal ağ hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile de sosyal takviye bölge ailelere şu sözlerle seslendi: “Değerli ailem, Hiçbir vatandaşımız başını yere eğsin istemiyoruz. Sosyal yardım alan ailelerimize ücretsiz internet çalışmalarımız devam ederken, su fiyatını aylık 10 tona dek 10 TL’de sabitleme planımızı da meclisimize sevk ettik. Daima yanınızda olacağız.”

Kartlı su sayacı kullanan abonelerden gelen şikayetlerin artması üstüne Ankara halktan özür dileyen ve sene sonuna kadar bu sorunu belediye imkanlarıyla çözeceklerini bildiren Başkan Yavaş, yeni düzenlemeyle sosyal yardım bölge ailelerin aylık 10 tona değin tüketimi halinde su faturalarının 10 TL’yi geçmeyeceğini söyledi.

Sosyal belediyecilik ilkesi doğrultusunda keza su tüketimini tasarruflu kullanmayı özendirme edecek ayrıca de sosyal eşitsizliği ortadan kaldıracak bir formül geliştirdiklerini gösteren Yavaş, şöyle dedi:

“Suya zam filan istemedik. Elimizi vicdanımıza koyacağız. 150 ton su kullananlar var. Derhal bu Meclis’e gelecek. Çevre Bakanlığı da bunu öneriyor. Çünkü dünya kuraklığa gidiyor, Ankara da kuraklığa gidiyor. Eğer biz hala hobi bahçelerine veya zamanında abone üretilmiş yerlere bir aşama koymadığımız takdirde Ankara’nın suyu var olduğu halde veremiyoruz. Gölbaşı’nın bir takım köylerine, Altındağ’ın bazı köylerine su veremedik. Su ucuz diye bahçesini sulayanlar var. Köylü arıyor abdest alamıyoruz diye. Ben şöyle bir formülle geleceğim. Aylık 10 tona değin su tüketenlerde faturayı 10 TL’yi geçirmeyeceğiz. Yani bunlar sosyal destek alan 160 bin aile için geçerli. diyerek;

Daha ucuz ödeyenler var köylerde, 5-6 TL ödeyenler var, onlar tıpkı devam edecek. 10 tona dek su kullananlara zam yok ama müsaade edin de 10 tondan 15 tondan fazla su tüketenler de bunun bedelini ödesin.

Yavaş, “Ayrıca 600 bin tane iskan almamış abone var. Bunlar da bayağı vatandaş gibi kullanıyorlar. Halbuki iskansız yerlerin tarifesi farklıdır. Biz bunu bir tedarik artırdığımızda yoksul fukaraya, 160 bin aileye ucuz su vereceğiz. 10 TL’yi geçmeyecek faturası. İskansız evler de artı su kullananlar da bunun bedelini ödeyecekler. Bunu getirdiğimizde ilçe belediyesinin de gelirleri artacak.” sözlerini kullandı.

Kredinin kullanılacağı kalemleri sıraladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Meclis’e sunulan ve oy birliğiyle kabul edilen 700 Milyon TL kredi kullanımının hangi kalemlere harcanacağını da şöyle anlattı: “Kredinin 250 milyon lirasını Mamak Kentsel Dönüşüm, 2 bin 500 konutun ihalesine yıl başında çıkacağız. Daha iyi bir teklif gelirse 13 bin 500 konutun talebi olursa Belediye Meclisi’nde değerlendiririz. Otobüslerden tutun vatandaşa maske vb gibi pandemi ile ilgili harcamalara 150 milyon TL. Bunun 50 milyon TL’si ilçelere asfalt olarak verilecek ya da AYKOME üzerinden verilecek. 50 milyon TL’yi Etimesgut İstasyon Caddesi köprülü kavşak için ayırdık. Bunun projesi hazır. EKAP’tan gün alıyoruz. 7 milyon TL de havuz bakım ve yenileme, 6 milyon TL süsleyici şehirsel üretim elemanları alımı, 47 milyon TL Batıkent’te 400 dönümün üzerinde rekreasyon alanı var onu yapacağız. 40 milyon TL de Dikmen Vadisi rekreasyon alanında çevre düzenlemesini yapmayı planlıyoruz.”

“Kendim yapacağım bir proje için sizden bir kuruş kredi istemiyorum”

Diyen Başkan Yavaş, 1 milyar 70 milyon kredi kullanıldığı yönündeki iddiaların doğruyu yansıtmadığına uyarı çekti.

Muhalefetin kredi kullanımına ilişkin açıklamalarına da yanıt veren Başkan Yavaş, Meclis’te daha önce onaylanan kredilerin Hazine’de beklediğini ve demin kullanılamadığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Hatırlarsanız Mamak Belediyesinin önünden arabalar uçuşuyordu. Biz bizden önce yapılmamış Mamak’ta sele dönüşen yağmur suyu ve atık su borularını yaptık. Sonuçta 1 milyar 70 milyon TL size kredi verdik diyorsunuz ya ben bir kuruş kredi kullanmadım. Hiç siyaset yapmaya gerek değil, ben kendi projelerimde bu krediyi kullanmak istemiyorum. Allah da kullandırmayı nasip etmesin. Biz Ankara için bir araya gelmeye bakalım. Herkesin gözü önünde takviye organizasyonları da yaptık. Bunlar dünyaya model oldu çağrıda bulunmak varken niye böyle yapıyorsunuz.”