Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Kredi kartı aidatı davasında emsal karar; banka müzakere etmeden kart aidatı alamayacak

Artık banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Lideri Neşet Gündüz, kredi kartı aidatını almak için hakem heyetine başvuruda bulunan bir tüketicinin, heyet tarafından haksız karşılandığını, akabinde da Tüketici Duruşması’na giderek itirazda bulunduğunu söyledi.

Gündüz, kredi kartı aidatına karşı açılan davada emsal kararın çıktığını belirterek, “Tüketici yıllardır kullandığı kredi kartına aidat fiyatı tahsil eden ve talebine karşın iade etmeyen bankaya karşı dava açarak, milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karar çıkmıştır. Banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacak. Tüketiciler, müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek” dedi.

Duruşmanın, tüketiciyle müzakere edildiği ispatlanmadan kart üyelik fiyatı alınmasının haksız koşul olacağına hükmettiğini anlatan Gündüz, kelamlarına şöyle devam etti:

“Mahkeme, bankaların kart fiyatı için destek gösterdiği BDDK düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını da karar altına alarak, Yargıtay kararı uyarınca yalnızca zarurî masrafların tüketiciden istenebileceğini, fakat kart üyelik fiyatının mecburî masraf olmadığını kararlaştırdı. BDDK yönetmeliğinde yer alan, ‘kredi aidatı alınabileceğine’ dair konu bu karar sonrası artık tüketiciler açısından bağlayıcı değildir. Kendileriyle müzakere edilmeden kartlarından fiyat kesilen her tüketici parasını geri talep etmeli.”

‘Aidat kesilenler heyete başvurmalı’

Aidat kesilen vatandaşları bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurması gerektiği konusunda uyaran Gündüz, “Karar tıpkı vakitte Tüketici Hakem Heyetlerine güçlü bir emsal oluşturuyor. Kararda ayrıyeten, kredi kartı aidatının banka ve müşteri ortasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabileceğine de dikkat çekilmiş. Aidat, kabusu artık bitmiştir. Yalnızca banka, tüketiciye aidatsız kart sunar ve bunun yanı sıra da aidatlı kart kullandırmak için müzakere edip müşterinin onayını alırsa, aidatın alınması yasal hale gelebilir” dedi.