Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Koronavirüse yakalanan Van Cumhuriyet Savcısı Özgür Kaya hayatını kaybetti

VAN Cumhuriyet Savcısı Hür Katip Kaya (54), koronavirüse yenik düştü. Savcı Kaya’nın ölümü, herkesi yasa boğdu. Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, ‘Söyleyecek söz bulmakta zorluk çekiyorum’ diyerek üzüntüsü açıklama etti.

Abone ol

Bursa Adliyesi’nden 3 sene önce Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanan evli ve 1 çocuk babası Cumhuriyet Savcısı Özgürlük Katip Kaya, yaklaşık 20 gündür koronavirüs tedavisi gördüğü, Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi’nde bugün, hayatını kaybetti. Kaya’nın acı haberi, Van Adliyesini yasa boğdu. Kaya için bugün Van Adliyesi önünde tören düzenlendi.

Törene, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kesin bilmez, Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Van Adli Hak Yargı Komite Başkanı Erhan Çavuşoğlu, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Emirşah Baştoğ, Alan Adliye Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Dede, Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Van İl Güvenlik Müdürü Ali Karabağ, Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Lütfü Boyalı, dominant savcılar ve hak personeli katıldı. 

“Faydalı, işine düşkün, başarılı ve özverili kişiliğiyle bilinen”

Törende konuşan Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, “Van Cumhuriyet Savcımız Bağımsızlık Katip Kaya’nın kaybı nedeniyle acımız fazla fazla. Çok üzgünüz. Kendisi tekrar tekrar faydalı, işine düşkün, başarılı ve özverili kişiliğiyle aşina. Söyleyecek laf bulmakta zorluk çekiyorum. Savcımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Özgeçmişinin okunmasının arkasından Bağımsızlık Katip Kaya’nın cenazesi, yapılan dualarla son yolculuğuna uğurlanmak üzere Bursa’ya gönderildi.

Hayvanseverliği ile tanınıyordu

Hayvanseverliği ile tanıdık Kaya, sürekli sosyal medya hesabından beslediği sokak hayvanlarını paylaşıp, keza hayvanlara eziyet edip öldürenlere hapis cezası getirilmeli diye izah etme yapmıştı. Kaya, “Bu eylemler, kabahat yok, kabahat olarak kabul edilmeli ve bu eylemleri gerçekleştirenlere hapis cezası verilmeli. Bahşedilen hapis cezaları da paraya çevrilmemeli ve ertelenmemeli” demişti. Cumhuriyet Savcısı Kaya, bununla beraber hayvanlara yönelik çoğalan şiddetin önlenebilmesi için, hayvan sevgisinin okullarda ders olarak okutulması yönünde de çağrı yapmıştı.