Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Korkutan sözler: Ege’de 7 büyüklüğünde olası depremler tsunami yaratabilir

DOKUZ Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Başvuru Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege Denizi’nde yaşanan depremleri hatırlatarak, 7 ve üstü sarsıntıların tsunami yaratabileceğini söyledi.

Abone ol

Ege Denizi açıklarında ilki 03.30’da olmak üzere bir günde 20’den pozitif zelzele yaşandı. Bölgede bir deprem fırtınası yaşandığına dikkat çeken DAUM Müdürü ve Yerbilim Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, tsunami tehlikesini hatırlatarak, Türkiye’nin güneyinde deniz üzerindeki faylarda 7’nin üzerinde bir deprem olduğunda tsunami riskinin arttığını belirtti.

Bölgedeki 2 fayın bununla birlikte Afrika ile Anadolu levhasının sınırına karşılık geldiğini anlatan Sözbilir, bu fayların jeolojik anlamda büyüklüğü 8’e değin varan depremler üretebildiğini söyledi.

”hemen olan 5 büyüklüğündeki depremler bir tehlike oluşturmuyor”
Sözbilir, “Özellikle Heleni dalma batma zonu Avrupa ölçeğinde en büyük faylardan biri. Bindirme fayına alt depremler üreten bir fayzondur. İki fayın kesişim yerlerine yakın yerlerde depremler oluyor. Bir değişiklik yer sarsıntısı fırtınası yaşanıyor diyebiliriz bu bölgede. Geçmişte 8’e varan depremler olmuş. hemen olan 5 büyüklüğündeki depremler bir risk oluşturmuyor. Bu nesil Türkiye’nin güneyindeki deniz üzerindeki faylarda 7’nin üstünde deprem olduğunda Türkiye’nin tsunami yaşama tehlikesi oluyor. Geçmişte bunlar olmuş. Lakin 5 büyüklüğündeki depremler bu nesil bir tehlikeye yol açmaz” dedi.

”Zamanını evvelden söylemek muhtemel değil”
Bölgede 1 günde 20’nin üstünde 4.5 büyüklüğünde depremler yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, depremlerin birbirini tetiklediğini belirterek, “Bu fay geçmişte 8’e varan depremler üretmiş. 1600-1800’lü yıllarda yıkıcı depremler üreterek Antalya- Fethiye dolaylarında tsunamiye niçin olmuş. Yani geçmişte bir yer sarsıntısı silsilesi yaratmış. Alt gelecekte de bu cins depremler olabilir ama bunların zamanını evvelden anlatmak muhtemel değil” diye konuştu.

100 sene hatırlatması
Yıkıcı büyüklükteki depremlerin 100 yıllık periyotlarda yenilenme riskinin arttığını bildiren Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bu faylar üzerindeki büyük ölçekli depremlerin yaklaştığını söyledi. Özellikle son 100 yılda bu bölgede tsunami yaratacak büyüklükte bir depremin yaşanmadığını anlatan Sözbilir, tsunami erken izleme sistemlerinin kurulması gerektiğini dile getirerek şöyle devam etti: “Geçmişte güney batı kıyılarında meydana gelen tsunami can ve mülk kaybına niçin olmuştu. Bunun için tsunami erken izleme sistemlerinin kurulması gerekiyor. Bilhassa batı ve güney kıyılarımızda yer sarsıntısı tehlike analizi anlamında tsunami çalışması yapılmalı. Yani denizdeki herhangi bir fay 7’nin üzerinde deprem ürettiğinde hangi bölgelerde su baskınları yaşanacak, hangi bölgelerde tsunami ve belirtilmiş bir dalga boyu su baskınları oluşacak önceden modellenmesi gerekiyor. Bu nesil çalışmaların Türkiye ölçeğinde yapılmasında üstünlük var”

”İstanbul depremiyle bir ilgisi yok”
Yerbilim Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bu depremlerin gelecekte yaşanması beklenen İstanbul depremiyle bir ilgisi olmadığını anlatarak, “Bunlar en ince ayrıntısına kadar Heleni dalma batma zonuyla ilgili depremlerdir. İstanbul’dan uzakta fakat büyük ölçekli düşündüğümüzde Türkiye çevresindeki esas kırıklardan bir tanesi. Yani Heleni dalma batma zonu bir şekilde deprem üretmeye başladığında ve belirlenmiş bir hareket oluştuğunda bizim Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fayının buna kırılarak yanıt vermesi gerekiyor. Bu anlamda büyük ölçekli düşünüldüğünde böyle bir tetikleme gerçekleşebilir” dedi.