Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği ne vakit bitecek?

‘Kısa çalışma ödeneği ne kadar uzatıldı?’, ‘Kısa çalışma ödeneği ne vakit bitecek?’ sorularının karşılıkları internette araştırılıyor. Binlerce çalışanın faydalandığı ‘kısa çalışma ödeneğinin son durumu’ ile ilgili bilgi veren Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Kısa çalışma ödeneği faal olsa da olağanlaşırken çalışanımızın daha az gelir almasına neden oluyor. Olağanlaşma dayanağı almalarını tavsiye ediyoruz” sözlerini kullandı. Ayrıntılar haberimizde…

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI?

Kısa çalışma ödeneği uygulaması iki ay daha uzatıldı, çalışanlar eylül, ekim aylarında da işten çıkarılamayacak.

‘Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Tesirlerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Müddetinin Uzatılması Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı’, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararla, ‘Sosyal Müdafaa Kalkanı’ kapsamında 26 Mart 2020’de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulaması, mevcut faydalananlar için iki ay daha uzatıldı.

Böylelikle, başladıkları tarih temel alınarak patronların büyük bir kısmı kısa çalışma ödeneğinden 31 Ekim 2020’ye kadar yararlanmaya devam edecek.

Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“Salgınla tedbirler aldık. Hem patron hem de çalışanlarımızı müdafaayı hedefledik. Hem faal, hem de pasif işgücü programları aldık. Kısa çalışma ödeneği bunlardan en önemlisiydi. Ayrıyeten işten çıkarmaları önlemeye çalıştık. En temel nokta kısa çalışma ödeneği oldu. Paralel olarak nakdi fiyat dayanağını fesih kısıtlaması getirdik ki kimse mağdur olmasın.

En az taban 1/3’ten fazla azalttığında gelir dayanağı sistemidir. İşsizlik sigorta fonuna ödenen primler ver Bu sigorta fonunu kumbara üzere düşünürsek, emekçi ve patronlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Geri ödeme yapıyoruz. Gelirlerinin bir kısmını elde etmiş oluyorlar. 2 ay daha uzatıldı.

Çok güçlü işsizlik sigorta fonumuz var. Tez vakitte umarız ki tesiri azalır. Belirli bir mühlet devam edebilir tasamız yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var. Hem çalışan hem de patron için gerçekleşen bir sistem olsa da olağanlaşma ismi altında öteki bir takviye de veriyoruz. Kısa çalışma ödeneği faal olsa da olağanlaşırken çalışanımızın daha az gelir almasına neden oluyor. Olağanlaşma dayanağı almalarını tavsiye ediyoruz.

Olağanlaşma dayanağı fiyat takviyesi değil, SGK primlerini ödeyeceğiz. Bakanlık olarak 3 aylık primlerimizi 6 ay öteledik. Yani 40 milyarlık bir öteleme. Kısa çalışmadaki bilgilerimiz 3.5 milyondu birinci başlarda. Olağanlaştıkça patronlarımız geçmeye çalışıyor. Çalışanına full maaş vermek için patronlarımız çaba içinde. Bildirgeler olağanlaşma takviyesi için bu ayın sonuna kadar 26 Eylül’e kadar devam ediyor. Prim dayanağı 1000 lira. Kısa çalışmadan faydalandıkları oranda verilecek. 6 ay ötelediğimizin 3 ayını biz ödemiş olacağız.”

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE VAKIT BİTECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Toplantısı’nda hususla ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamaları şu halde:

“Üretim çarklarının durmaması için her türlü önlemi aldık. İstihdamı ve gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızı desteklemeye yönelik çok sayıda programı hayata geçirdik. Kovid-19 tedavisi yapan hastanelere hasta başına 666 TL ödeme yapıyoruz. Ağır bakımda bu ölçü iki katına çıkıyor. Kısa çalışma, işsizlik ödeneği üzere başlıklar altında çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza yaklaşık 34 milyar liralık karşılıksız kaynak aktardık.

Fesih kısıtlamasını iki ay daha uzattık. Kısa çalışma ödeneğine 31 Ekim’e kadar devam edeceğiz. 2,3 milyon kişi için kısa çalışma ödeneğinin uzatılma talebinde bulunulmaması işyerlerimizin olağan çalışma seviyesine geçtiğini gösteriyor. 3 aya kadar minimum fiyat üzerinden sigorta prim dayanağı veriyoruz.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN 81 VILAYET İÇİN MASKE YASAĞI KARARI!

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI NEDİR?

TÜRKİYE’NİN GÜN GÜN OLAĞANLAŞMA TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN

KORONAVİRÜS İHBARINDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYIN

YURT İÇİ SEYAHATLARDE ZARURÎ OLAN ‘HES KODU’ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

e-DEVLET’TEN SEYAHAT MÜSAADE EVRAKI ALMAK İÇİN TIKLAYIN