Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Kırmızı bültenle aranan terörist Mazlum Demir etkisiz hale getirildi

Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki operasyonuyla PKK’nın sözde özel zorlama birimi sorumlusu, kırmızı bültenle aranan Mazlum Demir etkisiz ayla getirildi.

Abone ol

Tunceli kırsalında 2013-2019 yılları aralarında güvenlik güçlerine karşın birçok eyleme katılan, Kuzey Irak’taki örgüt kamplarında sabotaj eğitimi aldıktan daha sonra örgütün iddiaya göre özel kuvvet biriminde etkinlik göstermeye başlayan ‘Jir’ kod adlı Mazlum Demir, 6 Ekim tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki Gare’de düzenlediği müşterek operasyonla etkisiz ülkü getirildi.

Edinilen bilgiye göre; MİT göre PKK/KCK güya özel şiddet birimlerinden sorumluluk sahibi olan Mazlum Demir’in PKK kadar metropollerde sansasyonel eylem yapması amacıyla görevlendirildiği saptandı. Sahadaki unsurları vasıtasıyla Demir’i takibe alan MİT, anılan metropollerde sansasyonel bir eylemde kullanılacak patlayıcı ve mühimmatı ele geçirme hazırlığı yaptığını onaylama etti. Bunun üzerine MİT ve TSK’nın düzenlediği nokta operasyonda Mazlum Demir etkisiz ayla getirildi.