Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Kamu sigorta şirketlerinin Türkiye Varlık Fonu çatısı altındaki birleşmesi tamamlandı

Türkiye Varlık Fonu (TVF) açıklamasına nazaran, Fon tarafından ülke iktisadının tasarruf birtakımın büyütülmesi, bankacılık dışı finansal bölümün geliştirilmesi, tıpkı vakitte Yeni Iktisat Programı kapsamında sigortacılık ve kişisel emeklilik alanında planlanan ıslahatlara ivme kazandırılması gayesiyle yürütülen, kamu sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleştirilmesi süreci, yapılan genel heyet toplantılarında kabul edildi.

Birleşmenin onaylanmasına yönelik genel şuralar; Halk Hayat Emeklilik AŞ, Ziraat Emeklilik AŞ ile Vakıf Emeklilik ve Hayat AŞ için 24 Ağustos 2020; Halk Sigorta AŞ, Ziraat Sigorta AŞ ve Güneş Sigorta AŞ için ise 27 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşti.

Dünyada prim üretiminde 39’uncu, kişi başına düşen yıllık direkt prim üretimi oranında ise 65’inci sırada olan Türkiye’de, sigorta bölümünün yapılanması konusunda adımlar atılması gerekliliği Yeni Iktisat Programı’nda ortaya konmuştu.

Bu gayeyle çıkılan yolda; kamu sigorta ve kişisel emeklilik şirketlerinin faaliyetlerini tek bir çatı altında sürdürmesinin ölçek iktisadının oluşturulmasına, sağlanacak verimlilik ile maliyetlerin düşürülmesine, bankacılık dışı finansal kesimin hissesinin dünya ortalamalarına yükselmesine ve Türkiye’den bölgesel bir sigorta başkanı oluşturulmasına katkı sunması hedefleniyor.

Öte yandan Güneş Sigorta’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, şirketin unvanının Türkiye Sigorta AŞ olarak değiştirilmesine ve birleşme nedeniyle kayıtlı sermaye tavanının 540 milyon TL’den 5 milyar TL’ye çıkarılmasına karar verildiği bildirildi.

Kelam konusu gelişmenin sigorta kesimini daha dinamik bir yapıya kavuşturarak, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına sermaye sağlanması sürecini; tıpkı vakitte finansal piyasalarda güzelleşme ve derinleşmeyi de destekleyeceği öngörülüyor.

Açıklamada verilen bilgilere nazaran, birleşmiş kamu şirketlerine ait tüm ayrıntılı bilgiler, önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın iştiraki ile düzenlenecek tanıtım toplantısında kamuoyu ile paylaşılacak.