Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Kaçak avcısı İHA, Bursa’da 26 bin kat artışı tespit etti

BURSA Büyükşehir Belediyesi’nin kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için devreye aldığı İnsansız Hava Aracı (İHA), son 6 ayda taradığı 404 bin 977 yapı üzerinde 26 bin 973 kat artışı saptama etti.

Abone ol

BURSA, bilhassa sanayi kenti kimliği ile 1970’li yıllardan itibaren Anadolu’nun ayrı illerinden aldığı yoğun göç sebebiyle çarpık ve firari yapılaşmanın kurbanı olurken, Büyükşehir Belediyesi, kaçakla mücadele konusunda kararlılığını sürdürüyor. Bilhassa teftiş noktasında teknolojinin bütün imkanlarını kullanan ve geçtiğimiz Nisan ayından itibaren İHA ile havadan takip uygulamasını başlatan Büyükşehir Belediyesi, kaçak yapılaşmaya göz açtırmıyor.

Son 6 ayda 104 saat havada kalıp, 370 kilometrekare alan tarayan İHA, toplam 113 bin 500 kare fotoğraf çekti. Ağırlıklı olarak Osmangazi, Şimşek, Nilüfer, Kestel ve Gürsu’yu kapsayan denetimlerde toplam 404 bin 977 yapı üzerinde 26 bin 973 kat artışı saptandı. Tespit edilen bu kat artışları harita üzerinde işaretlenerek yapının ruhsatlı mı yoksa firari mı olduğunun saptama edilmesi için konu fotoğraflarla ilgili ilçe belediyelerine aktarıldı.

Önemli egzersiz şart

Kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda yaptıkları çalışmaları değerlendiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Alinur Aktaş, birinci derece deprem kuşağında bulunan Bursa’da özellikle kaçakla mücadele konusunda önemli alıştırma yapılması gerektiğini söyledi. Ekonomiye istikamet veren bir şehir halkı olması yüzünden Bursa’nın, Türkiye’nin azami göç bölge illerinden biri haline geldiğini dile getiren Başkan Aktaş, “Göçlerle birlikte artan nüfus, beraberinde düzensiz yapılaşmayı getirmiş. Maalesef Bursa’mızdaki plansız yapılaşma, üzerinde önemli araştırmalar yapılması gereken seviyelerde. Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerimizle birlikte bu konuya hassasiyetle yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Büyükşehir meclisimizde bir karar aldık ve bu karar doğrultusunda büyükşehir sınırları içerisinde, hukuki izni olmayan inşaatlara göz açtırmıyoruz. Şehrin bütününün, havadan İnsansız Hava Aracı ile peşine düşüp takip edildiği başvuru için zorunlu cihaz yatırımlarını yaptık. Nisan ayından beri de havadan denetimlerimizi etkin bir şekilde sürdürüyoruz” dedi.

Denetleme ve felaket desteği

Son 6 ayda İHA kadar 26 bin 973 adet kat artışı tespiti yapıldığını andıran Başkan Aktaş, “Ruhsatlandırma konusunda ilçe belediyelerimiz yetkili. bu nedenle biz yaptığımız bu kat artışlarını harita üzerinde işaretleyip, yapının firari mı yahut hukuki mı olduğunun belirlenmesi için konuyu ilçe belediyelerine bildiriyoruz. Yani bu rakam içinde yasal olarak yapılan kat artışları da var. Bunları ilçe belediyelerimiz tespit edip, zorunlu işlemi yapıyor. Büyükşehir olarak denetimde etkin rol aldığımız gibi isteyen ilçe belediyelerimize facia konusunda takım ve ekipman desteği sağlıyoruz. Bu kapsamda son 1 yıl içinde Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gürsu, Kestel, İznik, Mudanya, Orhangazi,  Yenişehir ve Gemlik’te ilçe belediyelerinin talebi doğrultusunda 200’e yakın binanın yıkımına da yardım verdik” diye konuştu.

Başkan Aktaş, İHA ile firari yapı tespiti uygulamasının Türkiye Dinç Kentler Birliği tarafından bu sene 11’incisi düzenlenen Sağlıklı Şehirler En İyi Başvuru Formu Yarışması’nın Dinç Kent Planlaması kategorisinde jüri özel ödülüne değer görüldüğünü de sözlerine ekledi.