Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

İzmir’de sahte içki ölümlerinin ardından şok yaratan sözler: 6-7 ayda villa sahibi oluyorlar

İZMİR’de yankı uyandıran sahte alkol olayında şehir esnafı fazla çarpıcı cümleler kullandı. Alsancak’ta aktar dükkanı bulunan Kesin Göktekin, bazı aktarların yüksek kar getirdiği için etil içki sattığını belirterek, ‘Biz duyuyoruz, adamlar bu içki işinden 6-7 ayda villa sahibi oluyor’ dedi. Hem polis tarafından dominant yapılan meslek yerlerinin aktar ve baharat dükkanı çoğunlukta olduğu öğrenildi.

Abone ol

İzmir’de sahte alkol sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya çıkmasının arkasından başlatılan soruşturma zarfında, başat düzenlenen 11 iş yerinin birçoğunun aktar ve baharat dükkanları olduğu öğrenildi. Hastaneye kaldırılan şahısların yakınlarının verdiği ifadeler doğrultusunda işlem yapan polis ekipleri, birçoğu aktar sahibi ve personeli olan 10 kişiyi gözaltına aldı.

Güvenlik yetkilileri, konut yapımı içki yapmak için bu stil yerlerden etil alkol alan kişilerin ellerindeki malzemeyi kullanmaması için vatandaşlara çağrıda bulundu. Konak ilçesindeki köklü aktarlar dükkanlarına gelen bazı şahısların kendilerine etil içki satması için teklifte bulunduklarını, oysa bunu kabul etmediklerini söyledi.

“Yüzde 300 kar bırakıyor ve temiz para gözüyle bakılıyor”

Alsancak’ta aktar dükkanı bulunan Belli Göktekin, “İçimizden çıkan bazı aktarlar bu etil alkolleri satmaya başladı. Sattıkları ürünlerin de ne olduğunu bilmiyorlar. Yüzde 300 kar bırakıyor ve pak para gözüyle bakılıyor. Bizim 4-5 mağazamız olduğu için zamanında bunu bize de öneri edenler oldu. Fakat biz böyle teklifleri kabul etmeye tenezzül edemeyiz, insan sağlığıyla oynayamayız. Biz şifa dağıtıyoruz ve o şekilde ürünler satmaya katiyen karşıyız. Satanları kınıyoruz, çünkü tüm aktarların ismini lekeliyorlar. Dün haberlerde gördük, 18 kişi hastalanmış, ölüler var.” dedi.

Göktekin, “Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum ve bir tek canice yemişliğimiz yok. Hemen halk müziği tüm aktarları sahte alkol satıyor gibi görüyor. Aktarlarda anason yağı gibi aromatik yağlar satılmaya başlandı. Biz duyuyoruz, adamlar bu alkol işinden 6-7 ayda villa sahibi oluyorlar. Bize de hep önerge ediliyor bu etil alkolleri satmamız için. Bazı firmalar getiriyor veya gezici kişiler geliyor ayaküstü, ‘Alkol var’ diyorlar. Ne sattığını bilemezsiniz, etil mi, metil mi belirli yok. dahası birbirleriyle rekabete giriyorlar. Ucuz olsun diye uğraş sarf ediyorlar” dedi.

Etil alkolü neden satmadıkları sorulmuş

Bir diğer işletmeci Murat Akduman ise, “Biz bu etil alkolleri hiçbir şekilde alıp satmayız. Bizim işimiz öbür, o meslek ayrı. Devamlı aleyhinde çıktığımız bir konu. Aktarların sattığını duydum lakin kimler satar, kimler satmaz bilemem. Hiçbir alakamız olmadığı ve bu etil alkolü satmaya karşın bir isteğimiz olmadığı için bu zamana değin hiç ilgilenmedik. Bizi arayan bir takım kişiler etil alkolü neden satmadığımızı, kar marjının fazla yüksek olduğunu, fazla para kazanabileceğimizi söyledi. Ama biz bunu ne vicdani ne de hukuki olarak kabul edemeyiz. Elimizden geldiği değin pak bir şekilde 70 yıldır dükkanımızı açıyoruz ve tertemiz bırakıyoruz” diye konuştu.