Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

İstanbul’da duvar bahçelerine yılda 12 milyon gidiyormuş İBB kaldırınca tartışma çıktı

İSTANBUL’da yol kenarlarındaki duvarlara yapılan dikine bahçeler kalkıyor. Bu duvarlar sanatçıların tuvali olacak. Ahmet Hakan ‘oylama yapılsaydı’ derken, Profesör ‘sarmaşık dikilsin’ önerisi getirdi.

Abone ol

İstanbul’da belli başlı yolların kenarlarındaki duvarlara kurulan dikine bahçeler İBB tarafından kaldırılıyor. Belediyenin devlete ait sitesinden yapılan açıklamaya kadar bu duvarlara kurulan sistemin maliyeti tam 60 milyon TL. Bu dikine bahçeler için her yıl ise 12 milyon lira harcanıyordu.

Göze güzel gelse de maliyeti ile dudak uçuklatan bu dikine bahçelerin yerine renkli boyamalar yapılacak. İBB twitter hesabından gelişmeyi şöyle duyurdu:

Yapılış maliyeti 60 milyon, yıllık bakımı 12 milyon TL olan duvar peyzajlarını sıfır maliyetle sanatçıların tuvali haline getiriyoruz. Bu bütçe artık İstanbulluların faal olarak kullanacağı yeşil alanlar oluşturmak için kullanılacak. pic.twitter.com/k9TgCbTho6

— İstanbul Büyükşehir Belediyesi (@istanbulbld) October 11, 2020

Ahmet Hakan : Oylama yapılsın
Hürriyet Gazetesi Genel Yayınlama Yönetmeni Ahmet Hakan, dikine bahçelerin ‘maliyetli’ olduğunu ama kararın vatandaşa sorulması gerektiğini yazdı. AK Partili Üsküdar Belediyesi karara twitter hesabından tepki gösterirken, olayın bambaşka bir yönüne Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk ışık tuttu. 

Boyamak yerine sarmaşık dikilsin

“Dikey bahçelerin amacı bilhassa yol koridorlarında egzozdan çıkan kirleticileri minimum yüzde 30 oranında süzmek” diyen Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk” şu bilgileri verdi:

*”PM 2,5 dediğimiz insan sağlığı için fazla zararlı kirleticiler filtre edilebiliyor. Çevresel bakımdan faydaları var. Hesaplı olarak biraz fiyatı yüksek bir metot fakat bunları kaldırıp duvarları boyamak yerine sarmaşık ve türlerini ekmelilerdi. Çevresel faydaları, hava kalitesi ile ilgili faydaları ve iklimle ilgili faydaları incelenmeden ayaküstü bu herif konularda karar verilmesi dürüst yok.”

*İstanbul’da kişi başı 5 metrekare yeşil alan düşüyor. Bu Avrupa ülkelerinde 15 ile 50 metrekare arasında değişiyor. Yollar dahil edinmek üzere kişi başına düşen yeşillik oranı artırılmalı. Yeşillendirirken de çevreyle, ekosistemle ahenkli olmalı. 

Beton yığınını boyadığınız müddetçe orada ne bir arı ne de bir kelebek görmek mümkün olmayacak.

*“Avrupa’da başlıca insanların olmadığı küçük alanlar boyanır. Şehrin bütününü bozacak şekilde boyama yapılmaz. Bu şekilde yalnızca bir beton yığınını boyamış oluyorsunuz şehri beton yığınından kurtarmış olmuyor, sadece şekilsel değişikliğe niçin oluyorsunuz”.