Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

İstanbul’da dolu uyarısı duyanlar akın etti! Yüzde 80’i doldu

İSTANBUL’da bu hafta başından itibaren Meteoroloji Genel Müdürlüğü kadar Perşembe ve Cuma günleri için yapılan sağanak ve doymuş uyarılarının peşinde, vasıta sahipleri araçlarını gözetmek için kapalı otoparklara akın etti.

Abone ol

Geçtiğimiz hafta bir anda bastıran ve kısa sürede sürücülere zorlama anlar yaşatan sağanak ve batmış yağışının peşinde, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) bu hafta için de turuncu alarm verdi. Özellikle Perşembe ve Cuma günü, yurdun batı bölgelerinde etkin olması beklenen kaslı yağış ve batmış beklentisi sebebiyle Marmara Bölgesini uyaran MGM, adaleli yağıştan kaynaklı gelişebilecek sel ve sel ihtimallerine karşısında da vatandaşları uyardı.

Geçtiğimiz hafta araçları doludan zarar görebilen vasıta sahipleri, benzer sıkıntıları yaşamamak için kapalı otoparklara yaklaşık olarak akın etti. Bütün kapasiteyle hizmet veren kapalı otoparklarda, yine de örtüyle tamamen sarılmış araçlar da görüldü.

“Merkezi noktalarda doluluk yüzde 80”
İstanbul’daki kapalı otoparklarda aşırılık yaşandığını gösteren İSPARK Genel Müdürü Yardımcısı Ziya Kılıç, “Şu lahza itibariyle özellikle hava koşulları kaynaklı elde etmek üzere doluluk oranımız yüzde 80’lerde. Bundan nedeniyle vatandaşlarımızdan daha merkezi lokasyon dışındaki katlı otoparklarımızı yararlanma noktasında ricacı oluyoruz. Bu konuda onların yardımını bekliyoruz. şu anda merkezi lokasyonlar dışındaki doluluk oranımız yüzde 30-40’lar civarında dolayısıyla orada oralarda fazla daha gizli hizmet verebileceğiz. Vatandaşımız bu açtığımız yeni otoparklara sırası gelmişken, cep uygulaması indirerek çok gizli yeni otoparklarımıza ulaşabilir, doluluk oranlarını görebilir. 14 tanesi Anadolu Yakası’nda, 54 her birine Avrupa Yakası’ndadır” ifadelerini kullandı.

Aşırılık yaşanmayan otoparklar
Ziya Kılıç, vatandaşlara merkezi noktalar dışındaki otoparkları tavsiye ederek, “Son dönemde açtığımız bilhassa vatandaşlarımızın yoğunluk yaşamamaları, mağdur olmamaları için yönlendirmek istediğimiz otoparklar; Bağcılar Kent Meydanı zemin altı otoparkı, Bahçelievler Devlet Hastanesi yanı otoparkı, Seyrantepe otoparkı, Kadıköy Salı Pazarı otoparkı, Bayrampaşa Atatürk Parkı zemin altı otoparkı, Bağcılar Çolakoğlu zemin altı otoparkı, Cemal Kamacı Spor Kompleksi otoparkı, Merter katlı otoparkı. Bu otoparklara ulaşım konusunda vatandaşlarımız herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar. Bu otoparkların sıradan 7 bin vasıta kapasitesi olup, 24 saat esasına tarafından hizmet vereceğiz” biçiminde konuştu.

“Otoparklarımızın kapasitesi emin”
Daha önceki dolulara da değinen Kılıç, “Vatandaşlarımız haklı olarak bizim kapalı otoparklarımıza yoğun bir taleple geldiler. Lakin otoparklarımızın kapasitesi muhakkak. Biz bu kapasitenin üstüne çıkarak da vatandaşımız mağdur olmasın diye hizmet vermeye çalıştık. Ancak her otoparkımızın alabileceği tedarik belirlenmiş, bunun üzerine çıkma şansımız değil. Bundan dolayı özellikle vatandaşlarımıza yeni açtığımız otoparklı söylüyorum ancak buraları seçim etsinler. Huysuz takdirde otoparklar tamamıyla dolduğunda bu hizmeti alamayabilirler” ifadelerini kullandı.

“Sabah beri doymuş yoğunluğu yaşıyoruz”
Gaziosmanpaşa’da 12 yıldır kapalı otopark işleten Volkan Duymaz, meteorolojinin uyarılarının arkasında bugün yoğunluk yaşandığını belirtti. Duymaz, “Sabahtan beri bunun yoğunluğunu yaşıyoruz zaten. Yüzde 100’lük doluluk yaşıyoruz pozitif yüzde 20’lik ve 30’luk daha pozitif araç gelmeye başlıyor. İnanılmaz derecede telefon almaya başladık. Fiyatları soranlar oldu. Kimseyi mağdur etmeyecek şekilde, herkesin gönlü olsun diye otoparkımıza almaya çalışıyoruz.” dedi.

“Durumu fırsata çevirenler oluyor”
Ruhsatsız kapalı otopark işletmecilerinin yoğunluğu fırsata çevirdiğini söyleyen Volkan Duymaz, “Bu durumu fırsata çevirenler de oldu. Daha önceki dönemlerde de bunlar kulağımıza gelmişti zaten. şu anda da tekrar olduğu gibi mutlaka vardır. Bizim gibi resmi ve kurumsal olan yerler bunu yapamazlar. Daha çok yol üstlerinde ruhsatsız yerlerin yaptığını düşünüyorum. Kulağımıza da geliyor zaten” biçiminde konuştu.

“Aracımı kapalı otoparka koyacağım kafam sıcacık olacak”
Gaziosmanpaşa’da yaşamış Levent Satılmış, yapılan uyarıların gerisinde aracını kapalı otoparka koyacağını söyledi. Satılmış, “Ben perşembe günü il dışına gitmeyi düşünüyordum. Lakin aracımı buraya bırakacağım. Doludan hasar görmemesi için. Evlerimizin önünde böyle bir imkan değil. Bilhassa de çıkmamayı düşünüyorum. Burada tutacağım aracımı. Burada kalacak ben de cuma günü akşamı gitmeyi düşünüyorum gerçi havanın durumuna kadar karar vereceğim. Yani aracımı buraya bırakacağım kafam kuytu olacak” diye konuştu.

“Arabam bu hafta da büyük olanak kapalı otoparkta olacak”
Aracını evinin kapalı otoparkına koyacağını ve işe servisle gideceğini söyleyen Erkan Dönmez ise, “Aracımı evimin kendi kapalı otoparkına bırakacağım. Bu havalarda zor yani çıkarmayı düşünmüyorum. Geçtiğimiz hafta da otoparktaydı arabam bir sıkıntı olmadı. Kullanmadım yani. Havanın durumuna kadar ayarlayacağız bundan böyle.  Büyük olanak bu hafta da otoparkta olacak. İşim için servis kullanıyorum zaten. Araca lüzum kalmıyor” dedi.