Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

İngiltere ve Fransa, Yunanistan’a fırkateyn satma peşinde

Doğu Akdeniz’de Yunanistan tansiyonu yükseltmek isterken, bölgedeki haklarını savunan Türkiye, problemlerin tahlili için müzakere vurgusu yapıyor.

Bölgedeki gerginliği fırsat bilen İngiltere ve Fransa ise Yunanistan’a fırkateyn satmak istiyor.

Meta-defense isimli Fransız haber sitesi, “Yunanistan, Tip 23 fırkateynleri için Londra ile görüşme halinde” başlıklı bir haber yayınladı.

“İNGİLTERE HAZIR”

Yunanistan Savunma Bakanlığı’na yakın kaynaklara dayandırılan bilgiye nazaran, Londra’nın, Tip 23 fırkateynleri Yunan donanmasına vermeye hazır olduğu tabir edildi.

Fırkateynlerin sayısı, zamanlaması ve fiyatı konusunda ise bilgi paylaşılmadı. İngiliz Kraliyet Donanması’nda halihazırda 13 adet Tip 23 fırkateyn misyonda bulunuyor.

“YUNANİSTAN DONANMASI EKSİKLİK YAŞIYOR”

Yunanistan donanmasının fırkateyn eksikliği yaşadığı belirtilen haberde, bu durumun Ege Denizi’nde Türkiye’ye karşı kahır oluşturduğu aktarıldı.

Atina’nın yıllardır yeni ya da ikinci el gemiler almak istediği aktarılırken, Yunan ve Fransız yetkililerin mevzuyu müzakere ettiği kaydedildi. Bununla birlikte iki ülke ortasındaki müzakerelerin çıkmazda olduğu bildirildi.

FRANSA İLE GÖRÜŞÜYORLAR

Daha evvel “Bulgarian Military” isimli internet sitesi, Yunanistan’ın Fransa’dan 2.8 milyar dolar kıymetinde iki adet Belharra sınıfı fırkateyn alımı için görüşmelerini sürdürdüğünü yazmıştı.

İngiliz Kraliyet Donanması’na ilişkin Tip 23 fırkateyni


Fransa’nın Belharra fırkateyni