Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

İkinci el araç piyasası alev alev, yangın durdurulamıyor: ‘ÖTV artırımı piyasayı düzgünce yükseltti’

Pandemi süreci ile birlikte son 6 aydır ikinci el araç piyasasında sular durulmuyor. Salgın nedeniyle üretimi durduran fabrikalar yeni yeni üretime başlasa da ikinci eldeki durum el yakıyor. 1 hafta evvel 100 bin liraya alınan araba, bir sonraki haftada 120 bin lira oluyor böylelikle yükseliş devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yeni ÖTV artırımının da gelmesiyle cadı kazanına dönen ikinci el piyasası, daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. Ankaralı oto galericiler ise sattıkları araçların yerine yenisini koyamadıklarından sıkıntı yanıyor. Ayrıyeten oto galericiler, bu yükselişin nedeninin kendilerinden kaynaklanmadığını, her meslek kümesinden vatandaşın araç alım satı işi yapmasından kaynaklandığını öne sürüyor.

‘Düşme ihtimalinin olduğunu sanmıyoruz’

Ankaralı oto galerici Ümit Işık, ikinci el araç piyasasına ait, “Ankara Otonomide galerimiz var. Covid-19 salgınından ötürü sıfır araç gelmediği için fiyatlar iki katına çıktı. İşlerimiz hoş yalnız fiyatları zapt edemiyoruz. 100 bine sattığımız aracı tekrar 100 bine alamıyoruz. Üstüne aşikâr bir para koyup anca alabiliyoruz. Etkilenen esasen esnaflar aslında. Bu halde giderse muhtemelen fiyatlar artacak. Bu yetki ve yeterlilik evrakının yararı olacaktır. Pek çok insan araç alıp satıyor herkes bu işi yapmaya başladı. Tabi esnaf, esnaftan otomobil alıyor. Sıfırların durumu da aşikâr değil. Fiyatların bu saatten sonra düşme ihtimalinin olduğunu sanmıyorum. Bu halde devam eder diye düşünüyoruz” dedi.

‘6 ay evvel orta düzel Alman aracı alınabiliyordu’

Oto galerici Cumali Çolak, “Son 6 aydır araç piyasası her geçen gün üzerine koyarak artıyor. Bunun esas sebeplerinden bir tanesi içinde bulunduğumuz bu salgın hastalıktır. Sıfır araçların ülkeye geç ve az sayıda girmesi de araç piyasasını artıyor. Piyasa akıl almaz formda artarak devam ediyor. 6 ay öncesinde orta düzel Alman marka bir aracı herkes rahatlıkla alabiliyorken, şu devirde bunu alması bile çok güçleşti ve zorlaştı. Biz, satıcı olarak şikayetçiyiz alıcı da epey şikayetçi” diye konuştu.

‘Üretim olması gerekiyor devletin üretimi yok’

Oto galerici Ahmet Badak ise “Şimdi bu yüksek fiyatlar galericilerin ayıbı değil. Dolar çok yükseldi. Devletimizin ÖTV’si ve vergilerin dilimi daha çoğaldı. Örneğin 350 bin liralık bir araca 75 bin lira artırım geldi. Yani halkımız bizden kaynaklandığını sanıyor. Yani fırsatçı olunduğunu, galericilerin 3’e alıp 5’e ve 7’ye sattığını düşünüyor. Bu türlü bir şey yok. Biz de bundan çok rahatsızız. Biz aracı satıyoruz, sattığımız aracın yerine yenisini alamıyoruz. Bunun tahlili üretim olması gerekiyor” tabirlerini kullandı.