Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

İHH’dan “Gardaşlık Zamanı” konvoyu

İHH İnsani Destek Vakfı, kardeş ülke Azerbaycan’ın haklı davasında yanlarında olduklarını kullanmak nedeniyle “Gardaşlık Zamanı” sloganıyla İstanbul’da yardım konvoyu düzenledi.

Abone ol

İHH İnsani Takviye Vakfı, Ermenistan’ın saldırıları aleyhinde Azerbaycan’a destek için konvoy düzenledi. Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla süslenen, “Gardaşlık Zamanı” sloganıyla gerçekleşen konvoyda, sivil araçlar, Saraçhane Parkı’ndan, motorize ve Off-Road araçları ile İHH Genel Merkezi’nden hareket etti. Vatandaşlar da korna çalarak ve “Karabağ bizimdir, bizim kalacak” şeklinde slogan atarak konvoya destek verdi. Konvoy, Saraçhane, Şişhane, Taksim, Harbiye, Şişli, Mecidiyeköy, Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Dolmabahçe, Tophane, Karaköy ve Eminönü güzergahını takip ederek turunu Edirnekapı’da tamamladı.

“Bütün Türkiye tek kalp”

Vakıf merkezi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, “Vakfımızın kuruluş yılından bu yandan 28 yıldır dünyanın neresinde zulme uğramış bütün insanlık için faaliyet yürütüyoruz. Bugün ise zulme uğrayan kardeş ülke Azerbaycan için buradayız. Ermenistan kadar işgale uğramış toprakların hakiki sahibi Azerbaycan halkına verilmesi için takviye konvoyu için toplandık” dedi.

Ermenistan’ın uluslararası hukuku çiğneyerek Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini söyleyen Durmuş Açık Fikirli, “Birleşik Milletler’in bu işgali daima kınamasına rağmen Karabağ işgal aşağı. Uluslararası hukukun çiğnemesine rağmen, bu işgal devam etmektedir. İHH İnsani Takviye Vakfı olarak çoğu gönüllümüzle, Off-Road araçlarla, motosiklet ekibimizle ve yüzlerce sivil araçla Azerbaycan halkıyla dayanışma içerisindeyiz. Şu lahza tüm Türkiye tek kalp olup Azerbaycan halkının haklı davasının yanına ve bir arada olduğumuzu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Uluslararası camianın sessizliğini, halkların çığlıklarının bozacağını söyleyen Açık Fikirli, “Buradan tüm dünyaya sesleniyoruz, Karabağ hukuksuz şekilde işgal altında, bu işgale karşı Azerbaycan halkının yanına olmalarını istiyoruz. Umut ediyorum bu konvoy, Azerbaycan halkına moral olacaktır. Allah kendilerinin yanına olsun” açıklamasında bulundu.

Konvoylar hafta baştan başa sürecek

Kardeşlik ruhuyla “Gardaşlık Zamanı” sloganıyla hafta içi Anadolu’nun birçok ilinde Azerbaycan’a takviye konvoylarına devam edilecek.