Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Hollanda’dan seyahat yasağı kararı! Vize müracaatları başlıyor

Türkiye’deki en büyük dış yatırımcı ülke olan Hollanda, pandemi sürecinde uygulanan seyahat kısıtlamaları ve bize müracaatlarının iptal edilmesi nedeniyle bilhassa iş insanlarından gelen ağır şikayetlerle karşı karşıya kaldı.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği, uygulanan seyahat kısıtlamalarının küçük ve orta işletmeler dahil ticari hayatı ve spor faaliyetlerini önemli biçimde etkilediğini bildirerek, seyahat yasakları konusunda yeni bir düzenleme teklifinde bulundu.

Hollanda hükümeti, bu öneriyi olumlu karşılayarak, Cuma günkü bakanlar heyeti toplantısında, seyahat yasağı uygulanan AB dışındaki başka ülkeleri de kapsayacak formda genişletti.

VİZE MÜRACAATLARI BAŞLIYOR

Hükümet, seyahat kısıtlamaları nedeniyle, birçok ticari ilgiyi sürdürmekten, memleketler arası futbol maçlarındaki tecrübe eksikliğine kadar bir çok faaliyetin etkilendiğini vurgulayarak, iş insanı ve profesyonel sportmenler uygulanan koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesine karar verdi.

Türkiye’deki profesyonel sportmenler 14 Eylül Pazartesi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin de dahil olduğu iş etrafları de 21 Eylül’den itibaren Hollanda temsilciliklerine Schengen vizesi müracaatında bulunabilecekler.

Hollanda, kültürel ve yaratıcı bölümler, gazeteciler ve araştırmacılar için de kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini benimsedi. Hükümet, bu alanlarda da seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için bir düzenleme hazırlayacak.

Hadise sayılarının fazla olduğu riskli bölgelerden Hollanda’ya gelenlerin, bir müddetliğine mesken izolasyonuna olağan tutulacağı belirtiliyor