Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

HES kodu nasıl alınır SMS ile HES kodu alma paralı mı?

Sınavlarda, ulaşımın her alanında, konaklama ve tesislerde kısacası hayatın birçok alanında HES kodu edinmek gerekli oldu. Birçok vatandaş ise HES kodu nasıl alınır, nereden alınır araştırması yapıyor. Peki HES kodu gerekli olan yerler neresi?

Abone ol

E devlet ve SMS ile alınan HES kodunun bundan böyle hayatın çoğu alanında kullanılması zorunlu oldu. Bakanlık 81 ile genelge gönderdi ve hangi alanlarda HES kodu kullanılmasının zorunlu olduğunu açıkladı. Sınavlarda, toplu faaliyet alanlarında, maçlarda, ulaşımın her alanında kullanılan HES kodu elde etmek fazla kolay. HES kodu alma ile ilgili teferruatlar merak konusu oldu. Peki HES kodu nasıl alınır, gerekli mu?

SMS ile HES kodu alma: 

HES yazıp arasında avarelik bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik hızlı numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

81 ilin valiliklerine gönderildi: İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Kent içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki farklı genelge gönderdi. Valiliklere gönderilen genelgelerde, koronavirüs salgınıyla mücadelede rahatsızlık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki şahısların toplumdan izole edilmesi üzerinde durulması gereken manâlı hususlardan biri olduğu vurgulandı.

Bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki şahısların tespit edilerek izolasyona emrindeki tutulmalarını tedarik edilmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığınca “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulaması geliştirildiği anımsatıldı.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı amaçlı her türlü toplu ulaşım aracıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde lüzum biletleme gerekse araca darılma esnasında HES kodu sorgulaması yapıldığı, herhangi bir riski bulunmayanların (tanılı ya da temaslı durumda olmayan) yolculuk edebilmeleri mümkün olduğu belirtildi. Benzer şekilde büyük kasaba içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna tarafından şahısların takibinin sağlanması önem talep ettiğine uyarı çekilerek genelgede alınan tedbirler şu şekilde sırlandı:

-Öncelikle belediyeler edinmek üzere ilgili öteki kurum/kuruluşlar kadar yürütülen her türlü şehir halkı içi toplu ulaşım aracıyla (otobüs, metro, metrobüs vb.) yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere şahsi ışık halkası getirilmiş elektronik/zeki yolculuk kart sistemleri ile Sağlık Durumu Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında zorunlu entegrasyonlar sağlanacak.

-Kent içi toplu ulaşım faaliyetleri için kullanılan ulaşım kartlarını az önce kişiselleştirmemiş durumda olan başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere lokal yönetim birimleri ve ilgili öteki kurum ve kuruluşlarınca, halihazırda kullanılmakta olan elektronik/zeki yolculuk kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla zorunlu çalışmalara biran evvel başlanılacak.

-Covid­19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan vatandaşlara ait varsa kişiselleştirilmiş gezi kartlarının izolasyon süresi her tarafında otomatik olarak askıya alınacak.

-Covid­19 tanılı ya da temaslısı olması sebebiyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen kent içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli yönetimle ilgili yaptırımların uygulanması ve gerekiyorsa kabahat duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla (e­İçişleri sistemi üzerinden elektronik olarak) ilgili Valilik/Kaymakamlıkla paylaşılacak.

Bugünden itibaren bütün konaklama tesislerine kabullerde HES zorunlu

İçişleri Bakanlığı 81 Valiliğine keza konulu genelge gönderdi. Genelgede HES kodu kontrolü uygulaması bakımından bugünden itibaren konaklama tesisleri için de alınan tedbirler sıralandı:

Buna göre;

-Herhangi bir ayrım olmaksızın (özel-millet, turizm işletme belgelere dayanan/belgesiz, ruhsat veren yöneticilik gibi) bütün konaklama tesislerinde (otel, motel, pansiyon, konuk evi, kamp vb.) müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve zorunlu sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine tip kabul edilecek.

-HES kodu sorgulaması müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak, yapılan sorgulama sonucunda herhangi bir tehlike bulunmayan (tanılı veya temaslı olmayan) şahısların tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek.

-1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2’nci ve ek 1’inci maddesi hükümlerine göre konaklama tesislerince genel kolluk kuvvetlerine bildirilen tip bilgilerinin, ilgili genel kolluk kuvveti birimince Sıhhat Bakanlığı ile sağlanan veri entegrasyonu çerçevesinde Covid-19 tanısı konulma ya da temaslı olma durumuna kadar de sorgulanacak.

-Gerek konaklama tesisine kabul gerek genel kolluk kuvvetlerince yapılan sorgulama gerekse konaklama süresi sırasında Covid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu saptama edilen kişilerle ilgili olarak daha önce İçişleri Bakanlığınca gönderilen genelgeler ile Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler” başlıklı maddesinin ilgili hükümlerine kadar gerekli iş ve işlemler yerine getirilecek.

Bu çerçevede Covid-19 tanısı konulduğu veya temaslı olduğu saptama edilen kişilerle ilgili olarak;

– Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu belli ki müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın genelgeleri zarfında “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir yalıtım odalarına” yerleştirilecek.

– Konuk izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlar tarafından ilgili bakanlık genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin hükümleri göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınacak.

Bu Genelge hükümlerine karşın gerçekleştirilen denetimler sonucunda HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren konaklama tesislerinin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili Valilik/Kaymakamlıkça 10 gün vakit ile faaliyetten men edilecek.

Vali/Kaymakamlarca zorunlu kararlar ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.

HES kodu nedir: 

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Yaşam zarfında, ulaşım veya ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir tehlike taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları tatbik üzerinden veya kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.