HES kodu alma SMS ücretli mi kaç para?

HES kodu alma SMS ücretli mi kaç para?

Seyahatlar, sınavlar ve ziyaretler için bundan böyle HES kodu alma zorunluluğu geldi. Birçok vatandaş HES kodu nasıl alınır, nereden alınır araştırması yapıyor. HES kodu alma 3 şekilde yapılır. İlk Olarak telefondan yani SMS ile HES kodu nasıl alınır, neler yapılır ona bakalım….

Toplu nakliye aracı kullanım, seyahat etme, sınav gibi toplu dilekçe alanı olan yerlerde artık vatandaşlar HES kodu alacaklar. Hayat Eve Sığar uygulaması yani HES kodu ile korona virüs vakaları ve bulaşma riski kontrol altına alınabiliyor. HES kodunu vatandaşlar 3 bambaşka şekilde olabilir. İlk olarak telefon yoluyla yani SMS ile HES kodu nasıl alınır birlikte bakalım…

Seyahatlerde, toplu nakliye araçları kullanımı ve toplu uygulama alanlarında bulaşma riskini azaltmak namına geliştirilen HES kodu nasıl alınır?

SMS ile HES Kodu Alma

SMS ile HES Kodu Alma

HES kodu birçok ayrı yöntemle alınabiliyor. Bambaşka kurum ve kuruluşlara girmek için HES kodu istenmesi nedeniyle Hayat Eve Sığar uygulamasına olan alaka artıyor. HES kodu almanın öne çıkan üç öbür yöntemi bulunuyor.

HES uygulaması nedir:
HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD uygulama süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

HES kodu alma SMS ücretli mi kaç para? |Gündem

SMS aracılığıyla nasıl alınır: 
HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Hızlı Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

E-devlet üzerinden
HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES (Yaşam Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden veya kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz vakit baştan başa karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım arabulucu kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer şahısların sonra Covid-19 testinin fazla olduğu takdirde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz zaman dek paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodu ne işe yarar:
Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu başvuru formu alanları gibi yerlerde geçirilecek vakit her tarafında bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin daha sonra Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının bütün yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz zaman kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

scroll to top