Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

HDP’den orman yangınlarıyla ilgili açıklama: Tüm insanlığa karşı saldırıdır

HATAY’da meydana çıkan orman yangını gündemdeki yerini korurken HDP’den “Doğaya karşın her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz.” açıklaması geldi.  

Abone ol

HDP, “Ağaçlık alanlar yandıktan sonra o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz” ifadelerini kullanıldı.

Hatay’da çıkan orman yangınları bu sabahleyin itibariyle denetleme altına alındı. Ikâmetgâh birimlerine de sıçrayan orman yangınları sebebiyle bir takım evler de yandı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yaptıkları müşterek yazılmış açıklamayla, doğaya karşın saldırıları kınadı.

Hatay’daki yangının yanı sıra yaz aylarında ülkenin bir çok noktasında orman yangınları çıktığını gösteren eş başkanlar, şu açıklamayı yaptı:

“Tüm insanlığa karşısında saldırıdır”

Bizler doğanın efendisi, hakimi yok bir parçasıyız ve en kayda değer görevimiz, doğayı koruyarak gelecek nesillere aktarmaktır. Doğaya yönelik saldırılar katiyen kabul edilemez, asla güzel görülemez. Doğa, ormanlar ve yankı-sistem bütün canlılara aittir. Nerede ve hangi nedenle olursa olsun, doğaya karşı geliştirilen her türlü hamle tüm insanlığa karşısında üretilmiş saldırılar kadar ağır bir suçtur. O nedenle doğaya karşın her türlü saldırıyı, kimden gelirse gelsin kınıyoruz.

“Rant için yakılan ormanlar”

Bu iktidarın ormana, doğaya ve yankı sisteme bakışı son derece sorunludur. Şaibeli ihalelerle satılan yangın söndürme uçakları; emniyet bahanesiyle yakılan hektarlarca arazi; günlerce, haftalarca kasıtlı olarak müdahale edilmeyen yangınlar ve yıkım edilen yaşam alanları; imara açılsın diye rant alanı yaratmak için çıkarılan yangınlar; maden sahası yaratmak için yakılan ormanlar… Ağaçlık alanlar yandıktan sonradan o topraklarda yükselen otelleri ve villaları; açılan maden ve taş ocaklarını, kısacası rant uğruna ülkenin geleceğini yakan anlayışı unutmuyoruz.

“Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz”

bu arada bir defa daha, kimden gelirse gelsin ve hangi nedenle olursa olsun, ormanların yakılmasının ve yankı sistemin tahrip edilmesinin aleyhinde istikrarlı tutumumuzu sürdüreceğiz. Nerede olursa olsun, ekolojik dengelerin ve sistemin korunması mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.