Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Fed para siyaseti stratejisinde değişikliğe gitti

Powell, her yıl Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen lakin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl dijital ortamda gerçekleşen Iktisat Siyaseti Sempozyumu’nda bir konuşma yaptı.

Bu yılki teması “Gelecek On Yılda Gezinmek: Para Siyaseti için Çıkarımlar” olan sempozyumdaki konuşmasında Powell, Fed’in para siyaseti stratejisinde benimsediği yeni yaklaşımı anlattı.

‘İstihdam için sayısal bir maksat belirlemek makul değil’

Powell, güçlü istihdam piyasasına odaklanacaklarını belirterek, istihdam için sayısal bir maksat belirlemenin makul olmadığına inandıklarını söyledi. Powell, “Maksimum istihdam geniş tabanlı ve kapsayıcı bir gaye.” dedi. 

Son 10 yılda işsizlik oranına ait iddialarda değerli değişiklikler olduğunu anımsatan Powell, “Yüzde 2’lik uzun vadeli enflasyon oranının, hem azamî istihdamı hem de fiyat istikrarını destekleme amacımızla dengeli olduğu görüşümüzü değiştirmedik.” dedi. 

Fed Lideri Powell, ekonomiyi desteklemek için tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını yineledi. 

Ortalama yüzde 2 enflasyon hedefi 

Fiyat istikrarına yönelik de kıymetli bir değişikliğe gittiklerine dikkati çeken Powell, “Zaman içinde ortalama yüzde 2 olan enflasyona ulaşmaya çalışacağız. Enflasyonun yüzde 2’nin altına düştüğü periyotlarda, uygun para siyaseti muhtemelen bir mühlet için yüzde 2’nin biraz üzerinde enflasyona ulaşmayı hedefleyecektir.” diye konuştu. 

Powell, yeni yaklaşımın esnek bir ortalama enflasyon hedeflemesi biçimi olarak görülebileceğini aktararak, uygun para siyasetine ait kararlarının çok çeşitli konuları yansıtmaya devam edeceğini ve rastgele bir formül tarafından dikte edilmeyeceğini lisana getirdi. 

Fed Lideri Powell, “Eğer çok enflasyonist baskılar oluşursa yahut enflasyon hedeflenen düzeyin üzerine çıkarsa harekete geçmekten çekinmeyiz.” dedi. 

Para siyasetinde kelamlı yönlendirme olması gerektiğine işaret eden Powell, para siyaseti stratejisini yaklaşık her 5 yılda bir gözden geçirmeyi planladıklarını bildirdi. 

Öte yandan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Powell’ın konuşmasıyla eş vakitli olarak, uzun vadeli maksatlar ve para siyaseti stratejisinde yapılan değişikliklere yönelik bir açıklama yaptı. 

İstihdamın enflasyonun önüne konulduğu yeni para siyasetine ait açıklamada, maksimum istihdamın geniş tabanlı ve kapsayıcı bir amaç olduğu ve ortalama yüzde 2’lik enflasyonun hedefleneceği bildirildi.