Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Fatih’in tablosu Osmanlı Hanedanı fertleriyle buluştu

OSMANLI Hanedanı fertleri, Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan artist Gentile Bellini’nin atölyesinde yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB)’nin satın alarak Türkiye’ye getirdiği orijinal tablosu ile buluştu.

Abone ol

İBB’nin Saraçhane’de gerçekleştirilen buluşmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Abdülmecit’in torunları Açlık Enver Erdoğan, Cengiz Baransel; 5. Murad’ın torunları Osman Selahaddin Osmanoğlu, Kenize Murad; Reşat’ın torunu Rukiye Bâlâ Hodo ile Vahdettin’in torunları Hanzade Özbaş, Mesude Emel Evliyazade ve Ali Suat Ürgüplü’yü Saraçhane’de ağırladı.

Osmanlı Hanedanı fertlerine, İstanbul’un kurtuluşunun 97’nci yıldönümünü kutlayacağımız 6 Ekim’de halka açılacak tablonun gösterimini yapan İmamoğlu, ardından konuklarını makam odasında konuk etti.  

İBB Başkanı İmamoğlu buluşma esnasında, geçmişine üstteki seviyede saygı duyan bir birey olduğunu vurgulayarak, “Osmanlı İmparatorluğu, hepimizin bir kibir vesilesidir. 600 takvim bir dönemi bize yaşatan ve geçmişinde böyle bir tarihi başarıyı elde etmiş bir dönemi, hatta dünyada birçok değişime imza atmış bir dönemi Türk halkına yaşatmış bir devleti, en içe doğru anlamak, hissetmek hepimizin sorumluluğudur diye düşünüyorum” dedi. 

Padişah Abdülmecit’in torunu Açlık Enver Erdoğan da, “Fazla mutlu olduk, şeref duyduk. Bu tabloyu aldığınız ve bize kazandırdığınız için de sevinçliyiz. Biz de aile olarak, sizin için ne yapabilirsek, defalarca yanınızdayız ve hizmetinize de hazırız” diye konuştu.