Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Eskişehir’de ‘joker’ operasyonu! Pandemiyi fırsata çevirdiler ve makyaj yaptılar

ESKİŞEHİR’de para karşılığında başkalarının yerine üniversite denklik sınavına girecekleri belirlenen ve ‘joker’ olarak cümle parçası edilen 8 kişi yakalandı. Sakal, makyaj ve gözlük gibi aksesuarlar kullanan şahısların pandemiyi fırsat bilerek takılması gerekli olan maskeyle kamufle oldukları ortaya çıktı.

Abone ol

Eskişehir Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yurt dışındaki dağıtılmış üniversitelerin hukuk, tıp, mühendislik gibi bölümlerinden mezun olanların Türkiye’de gireceği eşitlik sınavlarına para karşılığında başkalarını sokmaya çalıştığı bilgisi üzerine harekete geçti. Ekipler, Türkiye genelinde geçen Cumartesi günü yapılan eşitlik sınavına belli başlı adayların yerine Eskişehir’de ‘joker’ olarak deyiş edilen kişilerin gireceğini saptama ederek, işlem düzenledi. Operasyonda, joker namzet oldukları belirlenen 8 belirsiz, yakalanarak gözaltına alındı.

Şüphelilerin ev ve araçlarında yapılan aramada cep telefonlarının yanı sıra, yerine sınava girecekleri kişilere ait kimlik bilgileri, nüfus cüzdanı, ehliyetler, joker adayların, reel adaylara ait sınav antre belgeleri ele geçirildi.

Gözlük, makyaj ve sakalı da kullanmışlar

Polis ekiplerince yapılan incelemelerde, joker olarak tanıtılan sahte adayların reel adaylara benzemek için gözlük, makyaj, sakal gibi aksesuarlar kullandıkları, yüzlerini, pandemi sebebiyle takılması zorunlu olan maske avantajından faydalanarak, kamufle ettikleri ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheliler sıhhat kontrolünün gerisinde adliyeye sevk edildi. Soruşturma sürüyor.