Muhabir24 Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Haber ve son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Muhabir24.com da'da.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş KKTC açıklaması! Kapalı Maraş perşembe günü açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Töreni’nde konuştu. Erdoğan, “Türkiye Kıbrıs Türklerini hiçbir vakit yalnız bırakmamıştır bundan daha sonra da yalnız bırakmayacaktır” dedi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise Kapalı Maraş’la ilgili son dakika bilgiler verdi. .

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Tedarik Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Töreni’ne katılıyor. “Dünyada birincil kez uygulanan askıda borulu sistemle Anamur’da inşaa ettiğimiz Alaköprü Barajı’ndan alınan suyu Kuzey Kıbrıs’taki Geçitköy Barajı’na aktardık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu Nedenle Anadolu topraklarından doğup Akdeniz’e dökülen Dragon Çayı’nın yılık 750 milyon metreküplük suyunu Kıbrıs adasındaki kardeşlerimizin istifadesine sunmuş olduk.” ifadelerini kullandı. KKTC Başbakanı Ersin Tatar da Kapalı Maraş konusuyla ilgiyi son gelişmeleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Tedarik Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Töreni”ne katıldı.  Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Türkiye bu adaletsizliğin sürmesine müsade vermeyecek

– Başbakan Sayın Tatar’dan COVİD-19’la çaba ve salgının KKTC ekonomisine etkileriyle ilgili veri aldım.

– Türkiye bugüne dek Kıbrıs Türkünün hak ve çıkarlarını kendi hak ve çıkarlarından farklı tutmadığını bütün dünyaya göstermiştir.

– Kıbrıs Türkünün huzur ve refahı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını ortaya koyduk ve bundan kimse değişkenlik duymamalıdır.

Doğu Akdeniz meselesinin iki boyutu var

– Doğu Akdeniz meselesinin iki boyutu vardır. Birincisi Türkiye’nin kıta sahanlığındaki haklarının korunması, diğeri ise Kıbrıs Türk halkının ada etrafındaki doğal kaynaklarla ilgili yargı ve çıkarlarının garanti edilmesidir.

– Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’nin içinde olmadığı hiçbir senaryonun başarı ihtimali yoktur.

– Son yapılan AB zirvesinde Kıbrıs Türk halkının yeniden değil sayıldığını gördük. Türkiye bu adaletsizliğin sürmesine müsade vermeyecektir.

– Önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan Doğu Akdeniz Konferansı’nda da Kıbrıs Türkü mutlaka hak ettiği şekilde temsil edilmelidir.

KKTC’ye su temini

– ‘Biz bu işi yaparız’ dedik ve yaptık. Kısa sürede tamiratı bitirip her tarafta su verdik.

– Su hayattır, su medeniyettir, su azizdir diyen bir hoşgörüyle kolları sıvadık. Daha işin başındayken kimileri bunun mümkün olmadığını söyledi. Yola koyulduk. Kıbrıs’ın bu sıkıntısını çözmek de bize nasip oldu.

– Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tedarik projesini 2015’te tamamlayıp hizmete sunduk.

– Bu proje 80 km’yi aşkın uzunluğu, deniz yüzeyinden 250 metre derine inen 1 metre 60 cm boruları baştan sona başlı başına mühendislik harikasıdır.

– Dünyada birincil kere uygulanan askıda borulu sistemle Anamur’da inşaa ettiğimiz Alaköprü Barajı’ndan alınan suyu Kuzey Kıbrıs’taki Geçitköy Barajı’na aktardık. 

– Böylece Anadolu topraklarından doğup Akdeniz’e dökülen Dragon Çayı’nın yılık 750 milyon metreküplük suyunu Kıbrıs adasındaki kardeşlerimizin istifadesine sunmuş olduk.

– 108 günde deniz altındaki arıza giderildi ve bugün tekrar KKTC’ye su vermeye başlıyoruz.

Kapalı Maraş Perşembe günü açılıyor

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise şu açıklamalarda bulundu:

– Haklarımızı korumakta sonuna kadar kararlıyız.

– Meşru haklarımızı ardına kadar kullanacağız.

– Kıbrıs’ta artık susuzluk korkusu yaşamıyoruz.

– Kapalı Maraş’ın bitmiş açılması konusuyla ilgili yeni bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum.

– Barıştırma Harekatı arkasından Maraş da kendi kaderine terk edilmişti. 

– 90’lı yıllarda defalarca masaya getirilmesine rağmen Rum Kesimi nedeniyle neticeye kavuşturulamamıştır.

– 2019’da halkımıza verdiğimiz sözlerden birisi Kapalı Maraş’ın açılmasıydı.

– Çalışmalarımızı bir aşamaya getirdik ve ilk maddesel adımı atıyoruz.

– Kendi toprağımızdan kamuya ait olan sahil ve Demokrasi Caddesi ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak için çalışmalarımızı başlatıyoruz.